Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 17:57

V brněnském muzeu začaly tři výstavy k Mezinárodnímu dni Romů
07-04-2005  ČTK


Tři výstavy věnované národnostním menšinám začaly dnes v brněnském Muzeu romské kultury. "Zahájení vystav za doprovodu romské kapely jsme záměrně naplánovali na předvečer Mezinárodního dne Romů," řekl dnes ČTK mluvčí muzea Jiří Sýkora.

Na první výstavě čekají na návštěvníky tři desítky černobílých fotografií, které ztvárňují tváře Romů i jejich činnost převážně na slovenském, ale i českém venkově. Jejich autorka, Hana Šebková, se celý život věnovala výzkumu romského jazyka a kultury. Vystavené fotografie jsou součástí nedávno vydané knihy, nazvané stejně jako výstava Štěstí a vítr jedno jsou. V knize snímky doplňují romská přísloví.

Portréty Romů jsou hlavním tématem i druhé fotografické výstavy s názvem Pod jedním nebem. Pavel Zuchnický na nich zachytil život ve slovenských romských osadách.

Poslední z trojice výstav má dvě části. V první dalo muzeum prostor pro prezentaci spolkovým sdružením národnostních menšin v Jihomoravském kraji. Druhá část představuje práce žáků na téma menšiny z více než deseti středních a základních škol. "Žáci se zapojili výtvarnými prácemi i psanými úvahami," upřesnil Sýkora.

Páteční Mezinárodní den Romů měly na jižní Moravě připomínat oslavy v některých městech. Většinu ale organizátoři na poslední chvíli zrušili kvůli pohřbu papeže Jana Pavla II., který bude v pátek pochován ve Vatikánu. Organizátoři totiž považovali pořádání oslav v den pohřbu hlavy katolické církve za nevhodný.

Mezinárodní den Romů byl vyhlášen u příležitosti výročí první konference Mezinárodní romské unie (IRU), jež se konala začátkem dubna 1971 v Londýně. Při posledním sčítání v Česku se k romské národnosti přihlásilo 11.000 lidí, podle odhadů jich v republice žije asi čtvrt milionu.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20485
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003