Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.06.2022 14:28

Lesk a bída ostravských Romů, to jsou Vesnička soužití a kolonie
07-04-2005  ČTK


Necelých pět kilometrů dělí od sebe čistotou zářící Vesničku soužití a romskou kolonii nedaleko Palackého ulice v Ostravě, kde Romové žijí ve starých cihlových domech a v okolí se válejí spousty odpadků. Přesto jsou lidé na obou stranách pomyslné barikády spokojeni.

Několik cihlových domů romské kolonie stojí v blízkosti železniční trati a není až tak vzdáleno od centra města. Mezi odpadky se prohánějí volně pobíhající psi a zatímco některá okna domů jsou rozbitá či slepená, jiná zdobí satelity. "Dcera tady žije už odmala a je spokojená. Kdysi jsem tady bydlela sama, ale Romové tady skoro nežili, teď jich je tu nejvíc," řekla dnes ČTK Květa Kratochvílová. Také osmnáctiletý mladík, který v kolonii vyrůstal odmala, je spokojený. "Nic nám tady nechybí. Už jsme si na to tady zvykli," svěřil se Robert. Dodal, že lidem z nablýskané Vesničky soužití prý rozhodně nezávidí.

V kolonii mezi Romy však žijí i lidé z většinové společnosti, třiadvacetiletá Denisa Svojšová spolu s etnickou menšinou sdílí své bydlení už deset let. Všichni si prý na sebe zvykli. "Některé domy jsou rozbourané, ale člověk si na to zvykne a nic jiného mu ani nezbývá. Je tady klid a když člověk vedle Romů žije dlouho, zvykne si na ně. Občas jsou lidé naštvaní, když se pořádají nějaké oslavy, ale vyvádí přece i bílí," míní Svojšová.

Dodala, že kolonií pravidelně několikrát denně projíždějí policisté a občas do těchto míst zavítají i sociální pracovnice či lékaři. Situace se podle Svojšové hodně zlepšila od povodní v roce 1997, tehdy prý záchranáři či hasiči ani netušili, kde kolonie je.

Stejně, jako je kolonie ukryta před zraky veřejnosti, je v obdobně skrytém místě i Vesnička soužití, kde společně vedle sebe už třetím rokem žijí Romové a lidé z většinové společnosti, kterým velká povodeň zničila bydlení v Ostravě-Hrušově. Projekt Vesničky soužití je v České republice ojedinělý a výstavba 15 dvojdomků stála zhruba 65 milionů korun.

Přestože při plánování vesničky zaznívaly hlasy, že z ní bude za čas jen pár "vybydlených" domů, opak se ukázal pravdou. Zrovna ve středu se místní obyvatelé sešli na brigádě a dělali jarní úklid.

Se svou rodinnou žije ve vesničce i pětadvacetiletá Irena Otčenášková, která pomáhá v místním komunitním centru, které je součástí vesničky a organizují se v něm mimo jiné i různé aktivity pro děti.

"Když přišly povodně, měla moje holka rok, takže jsme se pak toulali po rodinách, protože jsme nechtěli bydlet na ubytovně. Už bych to nechtěla nikdy zažít," řekla ČTK Otčenášková. Dodala, že problémem je pro Romy stále práce. Sama se snažila sehnat si zaměstnání, ale vždy ji zaměstnavatelé odmítli, podobně jako jejího druha. Veškeré vzniklé problémy si nájemníci vesničky společně řeší na schůzi obyvatel. Na vesničku si prý zvykli i lidé v okolí, kteří si přes ni zkracují cestu do práce. "Jsme lidi jako ostatní, jen máme jinou barvu pleti, ale pořád jsme v České republice a mluvíme česky."

Spokojená je ve vesničce i pětašedesátiletá Anna Staňková, která v soužití s Romy nevidí žádný problém. "Tady nemáme žádné problémy. Všechno záleží na lidech, jak se chovají. Třeba v Chanově nechtějí jinak žít, jim to vyhovuje, ale tady jsou civilizovaní lidé. Každá žena se snaží, aby doma měla čisto. Prostě jak si kdo ustele, tak si lehne," řekla ČTK Staňková.

Romskou kolonii i vesničku soužití kromě životních podmínek zásadně rozlišuje ještě jedna skutečnost. Zatímco kolonie stojí na okraji zájmu společnosti, vesnička je s nadsázkou turistickou atrakcí a místem četných, nejen oficiálních návštěv. "Občas sem přijedou lidé v pěkném autě a někteří nám nahlížejí až do oken," dodala Otčenášková.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20484
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003