Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 11:08

Mezinárodní den oslaví jihomoravští Romové volbou miss a hudbou
02-04-2005  ČTK


Nabídka tradiční romské kuchyně, volba Miss Roma a hudební vystoupení romských kapel připomenou v jihomoravských městech Mezinárodní den Romů, který připadá na 8. dubna. Všechny akce jsou určeny nejen Romům, ale i široké veřejnosti. ČTK to řekli organizátoři akcí.

Zřejmě největší oslavy chystají v Hodoníně. Už v pátek vpodvečer začne na tamním náměstí program romských písní a tanců. V sobotu večer se v Hodonínském kulturním domě bude volit Miss Roma 2005. Dívky se utkají v tradičních disciplínách obdobných soutěží - rozhovoru s porotou, módní přehlídce ve společenském oděvu, promenádě v plavkách a ve volné disciplíně. Na neděli připravili organizátoři soutěžní dopoledne pro děti.

Romské kapely rozezvučí v pátek v 15:00 pěší zónu v Břeclavi. "Podávat se budou také tradiční romská jídla, jako jsou například halušky se sýrem a zelím, plněné těstoviny či zelné listy nebo pikantní romská omáčka s kuřecím masem," prozradila Jarmila Poláková z pořádajícího Svazu Romů v Břeclavi.

Podobnou akci chystají na sobotu i v Mikulově na náměstí. "Zajistili jsme ozvučené pódium, na kterém budou tři desítky účinkujících zpívat, tancovat, recitovat i hrát," řekl ČTK za organizátory Jaromír Crhan. V případě nepříznivého počasí se akce přesune na neděli.

Brněnské Muzeum romské kultury připravilo na předvečer mezinárodního dne zahájení tří výstav. První z nich představí fotografie Hany Šebkové, druhá Pavla Zuchnického. Třetí výstava nabídne pohled na práce žáků na téma menšin.

Mezinárodní den Romů byl vyhlášen u příležitosti první konference mezinárodní romské unie (IRU), která se konala v začátkem dubna 1971 v Londýně. V roce 1978 se jí pak podařilo prosadit, aby byli Romové jako národ přijati OSN. Při posledním sčítání v Česku se k romské národnosti přihlásilo 11.000 lidí, podle odhadů jich v republice žije asi čtvrt milionu.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20464
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003