Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 13:05

DB: Romka nesmí uklízet v Baumaxu, chce se proto soudit
26-03-2005  ČTK


Mária Berková se prostřednictvím úklidové agentury ISS ucházela o práci uklizečky v ústeckém Baumaxu. Když se chystala nastoupit, dostala textovou zprávu do mobilního telefonu, ať nechodí, že je v Baumaxu nežádoucí. Ona i její manžel jsou přesvědčeni, že je to kvůli barvě její pleti, je totiž Romka. Berou to jako diskriminaci a chtějí se soudit, napsalo dnešní ústecké vydání Deníků Bohemia (DB).

Vedoucí Baumaxu Jan Prošek listu řekl, že je vyloučeno, aby někdo z jeho pracovníků diskriminoval Romy. O nábor pracovníků na úklid v Baumaxu se podle něj stará firma ISS. Nyní zaměstnáváme dva pracovníky od této agentury, uvedl Prošek.

Jan Dušek z úklidové agentury ISS také odmítá, že by šlo o rasovou diskriminaci. Žena podle něj skutečně měla nastoupit v Baumaxu. Poté, co se tam ale byla představit, ji několik zaměstnanců poznalo. "Volali k nám, že když nastoupí, budou problémy. Tvrdili, že krade," řekl deníku Dušek. Proto ji poslal tu textovou zprávu. Zdůraznil, že v tom nebyl žádný rasismus. Zaměstnává prý řadu Romů, se kterými nejsou problémy.

Pražský vrchní soud v úterý uznal žalobu Romky Viery Dunkové - Beňové, která byla odmítnuta při žádosti o práci prodavačky kvůli rasové diskriminaci. Vedoucí pražské prodejny Scorpio Clubu ve Vodičkově ulici musí proto poškozené ženě zaplatit odškodné 25.000 korun a zaslat doporučeným dopisem písemnou omluvu.

Žena viděla předloni v březnu ve výloze prodejny inzerát, podle něhož obchod sháněl prodavačku. Vedoucí prodejny ji však sdělila, že místo je již obsazeno. Vzápětí do obchodu vstoupila zaměstnankyně Poradny pro občanství, občanská a lidská práva a předstírala zájem o totéž místo. Vedoucí ji neodmítla, naopak udělala s ní vstupní pohovor.

Podobný případ rasové diskriminace rovněž skončil vítězstvím neúspěšné uchazečky o práci. Mezinárodní drogistický koncern Rossmann v minulých dnech stáhl odvolání a omluvil se poškozené Romce Renátě Kotlárové. Žena navíc podle již pravomocného rozsudku pražského městského soudu obdržela od společnosti 50.000 korun odškodného. Kotlárová se ucházela o místo v chebské drogerii, byla však odmítnuta, aniž ji personál vyslechl.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20461
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003