Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.09.2023 12:48

Ostravan se musí omluvit za to, že v jeho klubu neobsloužili Romy
24-03-2005  ČTK


Majitel dnes už neexistujícího klubu Diablo nedaleko Stodolní ulice v centru Ostravy se musí dopisem omluvit třem Romům, které loni v březnu jeho personál odmítl obsloužit kvůli barvě jejich pleti. Navíc každému ze žalobců musí zaplatit 30.000 korun a náklady na soudní řízení. Rozhodla o tom dnes soudkyně ostravského krajského soudu.

Podnikatel Štefan Graff se musí omluvit za diskriminační postup své pracovnice a snížení lidské důstojnosti žalobců. Jeho vyjádření se ČTK nepodařilo získat. K soudu nepřišel. U soudu se předtím hájil tím, že nikomu nenařídil, aby Romy neobsluhoval. Servírka, která se tak rozhodla, podle něj jednala na vlastní pěst.

Spokojeni s rozhodnutím soudu byli navrhovatelé žaloby. I když původně požadovali odškodné 50.000 korun, byli ochotni přistoupit na smír a částku snížit na 20.000 korun. "Jsem spokojená. Opravdu jsem se cítila ponížená," řekla ČTK po vynesení rozsudku Andrea Kanalošová.

Romové do baru přišli loni 9. března večer v rámci testu, ve kterém pracovníci občanského sdružení Vzájemné soužití a Poradny pro občanství, občanská a lidská práva testovali, zda jsou Romové v ostravských restauracích znevýhodněni kvůli barvě pleti. Skupina postupně navštívila tři bary ve Stodolní ulici. V prvních dvou Romy personál obsloužil bez problémů. Ty nastaly až v Diablu.

"Přišli jsme tam. Bylo plno a asi pět minut si nás nikdo nevšímal. Pak přišla číšnice a řekla nám, že dnes je uzavřená společnost, že máme jít pryč," popsala návštěvu baru Andrea Kanalošová. Dodala, že venku čekaly pracovnice sdružení a poradny, kterým vše řekly, a ženy šly do podniku. "Sedly jsme si k baru, objednaly a nikdo nám nic neřekl," uvedla před soudem v lednu pracovnice Vzájemného soužití.

Společně s kolegyní později zavolala policii. "Servírka nám pak přímo řekla, že tam cikány nechce, že ji zmrzačili a žádný zákon ji neochrání," dodala.

Dnes už bývalá servírka a provozní baru Patricie Okounová byla dříve za své jednání potrestána a v přestupkovém řízení musela zaplatit pokutu 5000 korun. Už dříve tvrdila, že Romové v baru vítáni nejsou. "Předloni v říjnu jsem jen chtěla, aby zaplatili útratu... Skončilo to tím, že jsem ležela na zemi a Romové do mě kopali," řekla tisku bezprostředně po testu. Dodala, že měsíc pak byla na nemocenské a od té doby má nehybné dva prsty.

V podobném sporu ostravský krajský soud rozhodoval i v lednu 2003. Tehdy žalobu podal Rom, kterého odmítl i s přáteli obsloužit číšník ostravské restaurace Club Vegas. Soud jejímu majiteli nařídil, aby se v tisku žalobci omluvil. Podle soudu ale nebyl prokázán rasový podtext případu. Soudce navíc zamítl žádost o odškodnění. Holub požadoval částku 50.000 korun.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20456
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003