Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2022 06:21

Ulice Mikulova na Břeclavsku v létě oživí představení Romů
17-03-2005  ČTK


Ulice Mikulova by mělo v létě oživit divadelní a taneční představení romských dětí, které připravuje občanské sdružení Romenstudio v Mikulově na Břeclavsku. Studio navštěvují zhruba dvě desítky romských dětí. "V létě bychom s představením chtěli vyjít do ulic a přispět tak ke zatraktivnění Mikulova pro turisty," řekl dnes ČTK jeden ze zakladatelů sdružení Jaromír Crhan.

Romské děti a mladí lidé ve věku od osmi do 20 let se ke zkouškám v mikulovském kině scházejí i několikrát týdně. "Pro tanec a hudbu mají přirozený talent a baví je to," uvedl Crhan. Podle něj by mohlo pouliční divadlo Romů navázat na dávnou tradici kočovných komediantů. Součástí představení je i tradiční příběh o lásce mezi romskou dívkou a neromským chlapcem. "Snažíme se, aby si představení děti připravily co nejvíce sami," doplnil.

Cílem občanského sdružení Romenstudio je rozvoj zájmových aktivit pro volný čas a zachování kulturních zvyků a tradic, jako jsou tanec, zpěv a řemesla. Spolupracuje s mikulovským kulturním střediskem a domem dětí a mládeže.

Delší dobu usiluje také o vytvoření komunitního centra s regionální působností. Centrum by se mělo zaměřit především na podporu vzdělanosti, zapojení rodiny do předškolního a školního vzdělávání dětí a přípravu romských žáků na studium maturitních oborů.

Podle informací krajského koordinátora pro romskou problematiku Jiřího Daniela se práci s malými Romy věnují také organizace v Brně, Břeclavi, Hodoníně a dalších městech. "Práce s romskými dětmi je jedním ze způsobů, jak navázat kontakt s dospělými," řekl Daniel ČTK. Na činnost organizací, které se věnují národnostním menšinám, kraj letos vyčlenil tři miliony korun.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20439
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003