Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 25.09.2023 16:49

V Pardubicích začíná projekt pomáhající ženám "na okraji"
12-03-2005  ČTK


Sociálně znevýhodněným ženám má pomoci projekt Nechte muže doma, který odstartuje příští týden v Pardubicích. Jeho cílem je motivovat romské ženy a obyvatelky azylového domu k větší samostatnosti a sebevědomí. Příkladem jim mohu být ženy, které se již rozhodly svůj život změnit.

"Klubovou formou bychom rádi ukázali sociálně vyloučeným ženám, že pokud na sobě budou pracovat, mají větší šanci uplatnit se na trhu práce a hlavně zlepšit kvalitu svého vlastního života," řekl ČTK Jan Mandys z občanského sdružení SKP - Centrum, které program připravilo společně se romským sdružením Jekhetano.

Práce s touto skupinou nebude podle něj jednoduchá. Některé ženy nemají zájem něco měnit, jiné si nevěří. Jednou z cest, jak je vyvést z prostředí, které je dostatečně nemotivuje, je příklad úspěšných kolegyň. U kávy se však obyvatelky azylového domu nebudou setkávat se špičkovými manažerkami, ale se sobě podobnými ženami.

"Chceme jim ukázat, že pokud se sebou chtějí něco dělat, jde to i v prostředí, v němž žijí. Například v azylovém domě je žena, která pracuje v kuchyni, ale z vlastního rozhodnutí se ve volném čase učí pracovat na počítači. Jiná se začala věnovat šití a podobně. Takové ženy mohou být vzorem pro další," řekl Mandys.

Schůzky mají ženám také pomoci zvládat neznámé situace. Řadu z nich například děsí představa jednání na úřadě. "Chceme mezi ně pozvat úřednice, vzít je na úřad, zkrátka jim toto prostředí přiblížit," vysvětlil Mandys.

Program, který má ženám pomoci řešit jejich problémy a najít aktivity, kterým by se mohly věnovat, je zatím naplánován na deset měsíců. "Podle úspěšnosti uvidíme, co dál. Pokud se najdou ženy, které by se chtěly vzdělávat, samozřejmě jim v tom pomůžeme, pokud bude o tento způsob klubové činnosti zájem, budeme shánět peníze na pokračování," dodal Mandys.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20433
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003