Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 20:03

Slovensko chce ze strukturálních fondů EU pomoci romským osadám
28-02-2005  ČTK


Foto: Evropská komise Jednou z priorit Slovenska pro čerpání peněz ze strukturálních fondů v rozpočtovém období 2007 až 2013 má být pomoc romským osadám. Po setkání s komisařkou EK pro regionální rozvoj Danutou Hübnerovou to dnes v Bruselu uvedl slovenský ministr výstavby a regionálního rozvoje László Gyurovszky.

Připravujeme komplexní program, který by byl financován ze strukturálních fondů, státního rozpočtu i prostředků soukromých firem, uvedl ministr při setkání s novináři. V osadách by měla být například budována infrastruktura - vodovody, kanalizace, čističky; současně mají být zřizována komunitní centra určená pro resocializaci a budovány nízkoenergetické domy pro místní romské obyvatelstvo.

Lidé z osad by se přímo zapojili do přeměny svých bydlišť. Například by se měli podílet na sběru a zpracování dřeva, z něhož by byly budovány zmiňované domy. Za odborného ohledu by se také podíleli přímo na jejich výstavbě, uvedl ministr.

Program má být podle něj určen výhradně na pomoc více než 500 romských osad, nikoli Romům žijícím mimo, pro něž jsou určeny jiné projekty. V osadách podle zjištění z konce loňského roku žije asi 140.000 lidí, což představuje asi 40 procent slovenské romské populace, řekl Gyurovszky.

"Hlavním cílem tohoto projektu je podchytit hlavně mladou generaci" a zajistit to, aby vyrůstala ve vyhovujících podmínkách a aby alespoň dokončila základní školu, uvedl. Ze státního rozpočtu by na projekt šlo asi 200 milionů slovenských korun. EU by podle něj mohla poskytnout i více než čtyřnásobek, avšak žádné přesné částky podle něj zatím nejsou známy.

Komisařka podle Gyurovszkého při setkání uvedla, že Slovensko při výběru priorit a opatření pro čerpání ze strukturálních fondů v období 2004 až 2006 postupovalo dobře. Na vyčleněných asi 40 miliard slovenských korun Slovensko předložilo projekty za více než 100 miliard, uvedl Gyurovszky. "Nebudeme mít tedy problém s vyčerpáním poskytnutých peněz," dodal.

Většina předložených projektů se zaměřuje na místní infrastrukturu - rekonstrukce škol, nemocnic, kulturních zařízení či turistický ruch, řekl ministr.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20407
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003