Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 08.06.2023 00:00

Brněnské muzeum vydalo knihu vzpomínek romských žen
23-02-2005  ČTK


Karolína Kozáková, Jana Horváthová a Elina Machálková křtí nové knihy Životní příběhy dvou romských žen popisuje nová kniha, kterou vydalo Muzeum romské kultury. Vzpomínky sepsaly samotné hrdinky knihy Karolína Kozáková a Elina Machálková. Autorky se samy a nezávisle na sobě přihlásily muzeu s přáním podělit se o své celoživotní zážitky, řekla ČTK redaktorka knihy Jana Horváthová.

Kniha nazvaná Memoáry romských žen má dvě části. První se jmenuje Cesta životem v cikánském voze a napsala ji Karolína Kozáková, které má původ mezi českými Romy. Autorkou druhé části nazvané Sága rodu Holomků je Elina Machálková, která pochází ze skupiny moravských Romů.

"Osudy českých a moravských Romů, kteří na našem území žili staletí, se protnuly za druhé světové války, kdy se obě skupiny staly obětí nacistické genocidy," vysvětlila Horváthová. Válku přežilo jen několik jednotlivců, proto jsou vzpomínky obou autorek podle muzea opravdovým unikátem. Většina Romů, která dnes žije v Česku, přišla až po válce, zdůraznila.

Přestože se autorky vzpomínek setkaly na dnešní prezentaci knihy vůbec poprvé, v jejich vzpomínkách je mnoho společného. Obě ženy vychovaly pět dětí a spojuje je přirozená autorita a ochota vyrovnávat se s překážkami. Společný měly také motiv pro sepsání vzpomínek. "Byla to touha pomoci lidem z vlastního etnika, jehož osud jim stále není lhostejný," dodala Horváthová.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20400
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003