Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2022 07:22

Romský koordinátor: Snížení dávek vyvolá protesty, ne rabování
21-02-2005  ČTK


Pokusy o vyvolání nepokojů mezi Romy by podle libereckého krajského koordinátora pro Romy Jozefa Holka mohlo vyvolat chystané snížení sociálních dávek. Neobjevily se ale zatím žádné signály, že by v České republice protesty mohly přerůst v rozsáhlé rabování jako loni na Slovensku, dodal.

"Romy budou k nepokojům navádět zřejmě někteří jejich předáci. Neočekáváme však, že výzvy k protestům najdou velkou odezvu," dodal Holek. O náladě, jakou mezi Romy vyvolaly zprávy o připravovaném snížení sociálních dávek, mluvili krajští koordinátoři na dnešní poradě v Liberci.

Podle Holka koordinátoři řadí mezi případné iniciátory nepokojů především lichváře, drogové dealery a další osoby, které vydělávají na nelegálních obchodech s ostatními Romy. Snížení sociálních dávek by uškodilo jejich výdělkům.

Nejnižší sociální dávka by již v příštím roce mohla činit pro jednotlivce 2870 místo nynějších 4300 korun. Na další dospělé v rodině by připadlo ještě méně peněz, stejně tak i na děti. Nový systém dávek schválila začátkem února vláda a poslala ho k projednání do parlamentu.

"Tušíme, kde by se po snížení dávek odehrávaly největší protesty. Bojíme se ale předem veřejně říci, o jaká území jde, abychom tam nevyvolali problémy již teď," prohlásil Holek.

Například v Libereckém nebo Ústeckém kraji, kde žije také hodně Romů, ale nepokoje zřejmě nevypuknou. Společně s dalšími koordinátory se Holek domnívá, že po snížení sociálních dávek musejí Romové dostat mnohem více šancí na slušně placenou práci. Potřebovali by ale také mnohem více peněz na rekvalifikační kurzy a na další vzdělávání.

"Rozdíly ve vzdělání Romů mezi jednotlivými kraji jsou velké. Například v jižních Čechách se jich mnoho dokázalo alespoň vyučit, zatímco v Libereckém nebo Ústeckém kraji většinou dokončili pouze základní nebo zvláštní školu," uvedl Holek.

V Libereckém kraji má v současné době práci zhruba desetina Romů, zatímco v celém Česku asi dvě desetiny. Počet Romů v republice odhaduje Holek asi na 200.000, ačkoliv poslední oficiální statistika z roku 2001 hovoří o 250.000. "Počet Romů v Česku v ale posledních několika letech klesl po jejich odchodu do Velké Británie, Skandinávie a dalších západoevropských zemí," míní Holek.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20390
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003