Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 07:39

V Zátoni na Českokrumlovsku zažijí děti Cikánskou pouť
20-02-2005  ČTK


Tábor plný tance, romských písniček, malování, kouzlení a hádání z ruky si příští týden v Zátoni u Větřní na Českokrumlovsku užijí děti nejen z dětských domovů. Třetí ročník Cikánské pouti tam pořádá písecké občanské sdružení Švagr. Letos se tábora zúčastní dvacet dětí ve věku od sedmi do 15 let a 13 dobrovolníků, řekla ČTK organizátorka akce Jana Veselá.

Stejně jako v předchozích letech na tábor, který se koná od 21. do 25. února, přijedou Romové v maringotkách a přivezou s sebou kolotoč, střelnici a autodrom. Děti si zopakují romská slovíčka, naučí se stavět maringotky, vyrábět pouťové růže a připravovat různé dobroty, které se budou podávat na závěrečné zábavě. "Na ni se děti vystrojí, namalují a vyzdobí si chalupu," uvedla Veselá. Děti také navštíví nedaleký zámek v Českém Krumlově.

Cílem integrační akce je podle Veselé částečně dětem nahradit rodinu a vytvořit trvalejší citové vazby mezi dětmi a vedoucími i mezi dětmi navzájem. "Proto oslovujeme stejnou skupinu dětí a tým vedoucích je také relativně stálý," uvedla Veselá. Dětem pouť nabízí alternativy trávení volného času a učí je samostatnosti, toleranci k druhým a ohleduplnosti, protože akce se účastní i postižené děti.

Na pouti se setkávají děti nejen z dětských domovů, ale i z rodin. Na jednom z táborů, které sdružení v minulosti pořádalo, si podle Veselé padly do oka dívka z domova a dívka z rodiny. Děvče pak přesvědčilo rodiče, aby si její kamarádku vzali do pěstounské péče.

Sdružení Švagr pořádá každý rok šest akcí pro děti z dětských domovů, pět mládežnických akcí a jednu pro širokou veřejnost.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20384
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003