Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 11:40

Případ firmy, která nezaměstnala Romku, bude řešit vrchní soud
17-02-2005  ČTK


Pražský vrchní soud se bude v březnu zabývat případem údajné rasové diskriminace při výběrovém řízení na práci prodavačky. Ucházela se o ni Romka Viera Dunková, vedoucí prodejny Scorpio Club v Praze 1 ji však odmítla, prý kvůli tomu, že místo je již obsazeno, což nebyla pravda. Žena se poté obrátila na městský soud, který její žalobu uznal a loni v červnu rozhodl, že provozovatelka firmy se musí Dunkové omluvit a zaplatit jí 25.000 korun odškodného.

Společnost se proti verdiktu odvolala k vrchnímu soudu, který by měl s konečnou platností rozhodnout. "My jsme se i přesto, že jsme požadovali dvojnásobnou částku a nakonec získali 25.000 korun, rozhodli odvolání nepodávat," řekl dnes ČTK právník David Strupek, který Dunkovou zastupuje.

Je to již druhý případ zaznamenaný v loňském roce, kdy soud rozhodl, že romský žadatel o práci byl diskriminován. V březnu městský soud rozhodl, že drogistický koncern Rossmann se musí omluvit Romce Renátě Kotlárové za diskriminaci, a uložil firmě vyplatit jí jako finanční satisfakci 50.000 korun. Společnost se proti verdiktu rovněž odvolala, podle Strupka však zvažuje stáhnutí svého odvolání.

Dunková se ucházela o místo prodavačky v prodejně Scorpio Club v Praze 1. Vedoucí prodejny jí údajně sdělila, že místo je již obsazeno. Vzápětí do obchodu vstoupila zaměstnankyně Poradny pro občanství, občanská a lidská práva a předstírala zájem o totéž místo. Vedoucí ji neodmítla, naopak udělala s ní vstupní pohovor, uvedli pracovníci Poradny pro občanství.

"Paní Dunkovou odmítli vlastně během tří sekund," uvedl David Zábranský z Poradny pro občanství. "S mou kolegyní naopak mluvili dlouho a přijali by ji," dodal. Pracovnice prodejny se však braní, Dunkovou nepřijala proto, že nesplňovala požadovaná kriteria "vzhled" a "sympatie". Nikoliv proto, že je Romka, uvedla.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20380
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003