Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.05.2022 11:00

Ročně je sterilizováno téměř 4000 žen, většinou kvůli zdraví
14-02-2005  ČTK


Ročně v České republice podstoupí sterilizaci téměř 4000 žen, uvádí zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Většina žen se podle odborníků k tomuto kroku rozhodne ze zdravotních důvodů. Několik desítek převážně romských žen si ale stěžuje, že zákrok lékaři provedli bez jejich informovaného souhlasu.

Sterilizaci lze v ČR podle směrnice z roku 1972 vykonat buď jako léčebný zákrok, anebo musí žadatelka mít nejméně čtyři žijící děti, respektive tři, je-li starší 35 let. Ani čeští muži se nemohou nechat sterilizovat, pokud k tomu neexistují zdravotní důvody.

Předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák dnes ČTK řekl, že v Česku se v porovnání s jinými zeměmi těchto operací provádí málo, protože není možné sterilizovat zdravou ženu, která nemá dostatečný počet dětí. Přitom v USA je podle Dvořáka sterilizace nejčastější metodou antikoncepce. Je prý dokonce častější ochranou před těhotenstvím než antikoncepční pilulky.

Počet sterilizací v ČR rostl v druhé polovině 90. let a maxima dosáhl v roce 1999, kdy bylo sterilizováno 4380 žen. Předloni zákrok podstoupilo 3933 pacientek.

Již zhruba 50 lidí se rozhodlo stěžovat si u ombudsmana na to, že podstoupili nedobrovolnou sterilizaci. Většinou jde o romské ženy, jeden případ se týká muže. Oběti údajně nedaly k zákroku souhlas vůbec, nebo na něj kývly v mezní situaci či ze strachu, že přijdou o sociální dávky.

Nejčastěji se sterilizace provádí, pokud žena proděla nejméně dva císařské řezy nebo má nemocné srdce, plíce či případně jiné onemocnění, které je rovněž neslučitelné s dalším těhotenstvím. Sterilizaci podstupují také ženy s chromozomální poruchou ohrožující dítě.

V současné době se dělá téměř výhradně laparoskopicky. Při sterilizaci lékař přeruší oba vejcovody, takže vajíčko z vaječníků do dělohy nedoputuje a vstřebá se ve vejcovodu. Přerušení vejcovodů nemá žádný vliv na činnost vaječníků, hormonální zásobení těla a menstruační cyklus.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20373
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003