Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 13:15

Finalista SupeStar Konček věří, že bude vzorem pro mladé Romy
01-02-2005  ČTK


BRATISLAVA - Jeden z deseti finalistů soutěže Slovensko hledá SuperStar, devatenáctiletý Rom Peter Konček, by chtěl být příkladem pro ostatní mladé Romy. "Byl bych velmi rád, kdybych motivoval i další Romy, například mé generace," řekl ČTK pěvecký talent z Nových Zámků, který má v oblibě americkou "černou muziku".

"Všichni jsou tu milí a je úplně jedno, kdo je jaké rasy, důležité jsou jiné věci. Tak jako v životě vůbec," řekl o soutěži, kterou každý týden sledují statisíce diváků Slovenské televize.

Podle generální ředitelky sekce lidských práv a menšin úřadu vlády Jany Kviečinské by Konček mohl ostatní Romy motivovat, aby dokázali prosadit svůj talent mezi většinovou populací.

"Právě pozitivní vzory jsou tou správnou cestou, jak lidi motivovat, jak bourat předsudky. Již v základní podstatě člověka je vycházet z pozitivních vzorů, z osobností, které něco dokázaly vlastním přičiněním," řekla ČTK Kviečinská.

Pro Končeka je největším vzorem jeho otec, houslový virtuos Ján Konček. Mladík, k jehož neodmyslitelnému image patří čepice nebo klobouk, obdivuje také umění úspěšného romského houslisty Jána Berkyho-Mrenici.

Student elektrotechnické průmyslovky se zpívat nikdy neučil, jen hrát na kytaru. "Od dětství jsem byl vedený ke slušnosti a k čistotě; stejně jako každý normální člověk," svěřil se pěvecký talent. Říká, že život bez hudby si ani neumí představit.

Finalista, který prý muzikantský život již dobře zná, postupuje v soutěži SuperStar spolu s devíti finalisty do dalšího vyřazovacího kola. Opírá se především o svůj pro slovenské poměry atypický hlas a projev. "Nejvíce mě láká to, že budu cestovat, že budu dělat to, co miluji, budu lidem rozdávat svým zpěvem radost a vůbec budu dělat to, co umím nejlépe," řekl Konček. Tvrdí, že by si život SuperStar rozhodně uměl představit.

Také v České republice se loni do finále první řady soutěže Česko hledá SuperStar dostala mladá romská zpěvačka Martina Balogová, která nakonec skončila na pátém místě.

Na pětimilionovém Slovensku tvoří Romové po Maďarech druhou největší národnostní menšinu - žije jich zde podle odhadů 320.000 až 400.000, z toho více než 100.000 v problémových romských osadách. Právě Romové z osad se často potýkají se špatnými životními podmínkami, vysokou mírou nezaměstnanosti a nízkou úrovní vzdělání.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20355
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003