Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.02.2023 00:21

Romský parlament chce najít kandidáty do romských samospráv
29-01-2005  ČTK


Vedení Parlamentu Romů ČR by chtělo do konce března najít v romských komunitách vhodné kandidáty pro vytvoření romských samospráv. Ve vytvoření těchto samospráv vidí možnost, jak zajistit Romům přímou účast při rozhodování o záležitostech, které se jich týkají. ČTK o tom dnes informoval mluvčí romského parlamentu Ondřej Giňa.

"Přestože byla vládou přijata řada konkrétních opatření k řešení existujících problémů Romů, očekávané zlepšení se v jejich životě dostatečně neprojevuje - míra nezaměstnanosti se prohlubuje, problémy v oblasti bydlení se zhoršují, počty romských dětí ve zvláštních školách se nesnižují," uvedl mluvčí.

Předsednictvo romského parlamentu se podle něj na pátečním jednání shodlo na tom, že je nezbytné zlepšit koordinaci činnosti místní samosprávy, romských organizací a státní správy. Giňa k tomu dodal, že jmenování poslance US-DEU Svatopluka Karáska vládním zmocněncem pro lidská práva a předsedou vládní Rady pro záležitosti romské komunity bylo "přinejmenším podceněním složitosti obsahu romské problematiky".

Karásek po svém jmenování loni v listopadu přiznal, že zatím nemá jasnou vizi, jak nepříznivou situaci velké části Romů změnit. "Mám trochu obavu, že je to tak trochu neřešitelné," uvedl tehdy s tím, že by chtěl s příslušnými ministerstvy připravit koncepci tak, aby pomoc Romům nebyla roztříštěná.

Parlament Romů ČR vznikl loni v dubnu, jeho předsedou je Milan Ščuka. Parlament podle svých představitelů zastupuje asi 160 sdružení i jednotlivců. O zastřešující organizaci usilovali Romové několik let, nemohli se však na ní shodnout. Někteří nejsou spokojeni ani s vytvořeným parlamentem, proto do něj nevstoupili.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20354
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003