Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 16:06

Hradecký kraj navrhl Kostelci pomoc při oddlužení Romů
01-02-2005  ČTK


HRADEC KRÁLOVÉ/KOSTELEC NAD ORLICÍ (Rychnovsko) - Královéhradecký krajský úřad dnes nabídl pomocnou ruku radnici v Kostelci nad Orlicí, jež plánuje vystěhovat zhruba šest desítek obyvatel z kasáren do soukromé ubytovny v Rokytnici v Orlických horách. Kraj chce městu pomoci s vybíráním dluhů od romských obyvatel, již radnici dluží na nájemném tisícové částky, a tím usnadnit řešení sporu mezi kosteleckou radnicí a úřadem v Rokytnici, který se přestěhování Romů brání. Vyplynulo to z dnešní schůzky na krajském úřadě.

"Naše oddělení dávek sociální podpory připraví metodický návod na strhávání peněz z dávek sociální podpory, které by sloužily k postupnému umoření dluhů," řekl novinářům krajský radní Miloslav Plass.

Zároveň vyzval představitele obou radnic, aby o problému dál jednali. "Kostelec nám slíbil, že bude hledat i jiné varianty řešení než vystěhování do Rokytnice... podle našeho názoru by Romové měli zůstat ve svém trvalém bydlišti a jejich problém by se měl řešit doma," řekl Plass. Připustil ale, že kraj nemůže Kostelci zabránit v záměru přestěhovat Romy do rokytnické ubytovny.

Kostelecký místostarosta Jiří Bartoš trvá na tom, že radnice Romy z kasáren, které chce začít opravovat, vystěhuje. "Budeme o situaci jednat, zatím jiné řešení než vystěhování do Rokytnice není, ale může se to změnit," řekl Bartoš. Nevyloučil, že by Romové mohli být vystěhováni také do jiného města. Kostelecká radnice podle něj nabídne možnost požádat si o městský byt pouze těm rodinám, jež nebudou dlužníky nájemného.

Kostelecká radnice původně plánovala začít stěhovat zhruba 60 lidí do soukromé ubytovny v Rokytnici v polovině ledna, kvůli protestům a neschválené kolaudaci ubytovny v Rokytnici záměr odložila na březen. Proti záměru kostelecké radnice jsou také Romové, již z Kostelce nechtějí odejít a s přestěhováním do Rokytnice nesouhlasí.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20351
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003