Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 17:44

Brněnské romské muzeum rozšiřuje provoz, chystá i kurzy jazyka
02-02-2005  ČTK


Brněnské Muzeum romské kultury rozšiřuje svůj provoz. Chystá mimo jiné kurzy romského jazyka pro veřejnost, které budou podobně jako ostatní jazykové kurzy rozděleny podle stupně pokročilosti. Lednový přechod muzea pod ministerstvo kultury umožní i to, že se zřejmě na podzim otevře první část dlouhodobě připravované stálé expozice věnované poválečnému vývoji. ČTK to dnes řekl mluvčí muzea Jiří Sýkora.

Muzeum bude nyní otevřeno každý všední den od 10:00 do 18:00 a v neděli od 10:00 do 17:00. Činnost dětského volnočasového klubu byla rozšířena na celotýdenní provoz. "Nově otevřeno bude také oddělení duchovní kultury, které bude zpracovávat literární památky a lidovou slovesnost," dodal Sýkora. Na 8. duben muzeum chystá oslavu Mezinárodního dne Romů.

Do vedení instituce jmenovalo ministerstvo Janu Horváthovou, dosavadní ředitelku obecně prospěšné společnosti Muzeum romské kultury v Brně. Změna z obecně prospěšné společnosti na příspěvkovou organizaci státu má vyřešit nedostatek financí, který toto zařízení opakovaně tížil. Muzeum se nyní podle jeho zástupců nemusí obávat každoročního nedostatku financí před koncem kalendářního roku.

Ze státního rozpočtu totiž budou pokryty největší náklady, a to na provoz a mzdy, což podle Horváthové vytvoří mimo jiné podmínky k rychlejšímu otevření stálé expozice. Část nákladů však bude nutné i nadále financovat z vnějších zdrojů.

"Přechod pod ministerstvo je pro nás důležitým symbolickým gestem. Stát tímto krokem symbolicky uznal existenci romské kultury jako nedílné součásti kulturního prostoru Česka," řekla Horváthová ČTK.

Muzeum romské kultury založilo v roce 1991 jako obecně prospěšnou instituci Sdružení odborníků a přátel MRK. Shromažďuje a vystavuje doklady tradiční a moderní kultury Romů.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20345
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003