Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 10:46

Karásek varoval před případným snižováním sociálních dávek
19-01-2005  ČTK


Zmocněnec české vlády pro lidská práva Svatopluk Karásek dnes v Bratislavě varoval před výrazným snižováním sociálních dávek po případném nástupu pravicového kabinetu v České republice. Podle něj by se zhoršilo zejména postavení Romů, pro které, podobně jako na Slovensku, není dostatek pracovních příležitostí.

"Rodina s příjmem třeba 20.000 korun je schopna ve městě zaplatit nájemné za byt například 7000 korun. Pokud se to (dávky) ale sníží třeba na 10.000, tak to již nepřipadá v úvahu. Z toho minima pak nelze platit ani cestu vlakem při shánění práce nebo někam kvůli práci telefonovat. Spíše je to nemotivující," řekl na dotaz ČTK Karásek po setkání se slovenským vicepremiérem Pálem Csákym.

Podle něj nelze souhlasit s názorem, že Romové v České republice nebo na Slovensku jsou líní a pracovat nechtějí. Spíše je prý pravdou, že pracovních příležitostí je poskrovnu a ani snížení dávek proto nemůže Romy probudit k větší aktivitě při shánění zaměstnání. Karásek si ale na druhé straně myslí, že sociální dávky v České republice by měly být mnohem adresnější než dosud. Patřičná částka by prý měla putovat přímo na zaplacení stravy pro romské děti v školních jídelnách nebo na vzdělávací kurzy.

Podle odhadů úřadů práce je bez místa asi 70 procent českých Romů. Na Slovensku je situace ještě horší, když v některých regionech zejména na východu země je až stoprocentní nezaměstnanost. Řada slovenských Romů proto po loňském snížení sociálních dávek hledala útočiště i v České republice. Obavy z masivního odchodu Romů ze Slovenska za řeku Moravu se však podle Karáska nakonec nenaplnily.

"Byla to z české strany trochu panika a někteří úředníci i politici ten odhad přehnali. Byla to bublina, která praskla," dodal zmocněnec.

Rovněž podle Csákyho se katastrofické scénáře nenaplnily a v současnosti odcházejí do České republiky spíše jednotlivci než desítky Romů. Slovenský vicepremiér se v současnosti neobává, že by se mohly zopakovat romské nepokoje z loňského roku, během kterých došlo k rabování.

Csáky informoval Karáska také o antidiskriminačním zákonu, který Slovensko nedávno přijalo. Se svou slovenskou kolegyní Klárou Orgovánovou pak Karásek hovořil o situaci v romských osadách na východním Slovensku, které kromě vysoké nezaměstnanosti ti trápí například špatná infrastruktura.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20311
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003