Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 08:48

Vláda asi kvůli oslavám 60. výročí osvobození zřídí komisi
17-01-2005  ČTK


Program letošních oslav 60. výročí konce druhé světové války by měla připravit a koordinovat speciální meziresortní komise, o jejímž zřízení má ve středu rozhodnout vláda. Komise by měla do konce ledna předložit plán oslav, včetně organizačního a finančního zabezpečení. Má být spojovacím článkem mezi ministerstvy, prezidentskou kanceláří, parlamentem, místní samosprávou a organizacemi vojenských veteránů a odbojářů při přípravě a organizaci vzpomínkových akcí.

Kabinet musí rovněž vyřešit, kdo bude komisi řídit. Podle ministerstva obrany má být jejím předsedou vedoucí úřadu vlády. Šedesáté výročí osvobození republiky je výjimečnou událostí, která se dotýká nejen armády, ale celé společnosti. Vedle vojenského rozměru má proto i svoji politickou a společenskou dimenzi, argumentuje v předkládací zprávě ministerstvo obrany. Proto by měl komisi řídit šéf úřadu vlády Aleš Šulc.

S tím ale Strakova akademie zásadně nesouhlasí a navrhuje, aby organizaci převzala obrana. Také ministerstvo zahraničí v připomínkovém řízení doporučilo, aby komisi předsedal ministr obrany Karel Kühnl. V komisi by vedle zástupců ministerstva obrany a úřadu vlády měli být lidé z ministerstva zahraničí, dopravy, financí, vnitra, školství, průmyslu, pro místní rozvoj, kultury a zdravotnictví. Při přípravě letošních oslav by komise měla vzít v úvahu i fakt, že je to poslední "kulaté" výročí, kterého se ve větším počtu dožijí veteráni druhé světové války.

Česká republika si spolu s dalšími státy tento rok připomíná 60 let od ukončení nejrozsáhlejšího a nejničivějšího válečného konfliktu v dějinách lidstva, při němž přišlo o život přes 50 milionů lidí. Druhá světová válka začala 1. září 1939, kdy hitlerovské Německo napadlo Polsko. V Evropě boje utichly v květnu 1945, definitivní konec války se datuje až 2. září, kdy kapitulovalo Japonsko.

V České republice vyvrcholí oslavy konce války 8. května. Loni poprvé se osmý květen slavil jako Den vítězství, předtím byl tento státní svátek označen v kalendáři jako Den on osvobození. Většinu území dnešní České republiky osvobodila sovětská armáda, převážnou část západních Čech jednotky americké armády. K vítězství nad nacismem přispěl také domácí a zahraniční odboj, partyzánské skupiny a povstání v posledních dnech války.

Odhaduje se, že během druhé světové války zahynulo na 360.000 občanů bývalého Československa, především Židů. Dalšími oběťmi byli Češi popravení v letech okupace. Na nucené práce bylo nasazeno 650.000 obyvatel z Čech a Moravy, z nichž zahynulo 6538, někteří při leteckých náletech a další v koncentračních táborech, kam byli posláni po sabotáži nebo po nezdařeném útěku. Mezi oběti války patřili i čeští Romové, kteří byli podle norimberských zákonů označeni za rasově méněcenné.

Bezprostředně po válce bylo z tehdejšího Československa odsunuto přes 2,5 milionu občanů německé národnosti, a to zejména z pohraničních oblastí zvaných Sudety.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20304
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003