Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 12:30

Sdružení Dženo spustilo vysílání internetové televize TV Jakh
27-12-2004  


Vysílání první romské internetové televize v ČR spustilo na Štědrý den sdružení Dženo. Televizní stanice s romským názvem TV Jakh (TV Oko) vysílá z webových stránek www.radiorota.cz, prostřednictvím kterých sdružení Dženo provozuje od listopadu 2002 romské internetové rádio Rota.

Podle předsedy sdružení Dženo Ivana Veselého by na webových stránkách měly být pod hlavičkou TV Jakh volně ke stažení zejména pořady, které přiblíží život Romů v ČR. První programová série, zveřejněná 24. 12., je věnována tradiční romské kuchyni. Návštěvníci webových stránek v první sérii vysílání uvidí pořady o romském vaření převzaté ze seriálu Amare Roma, který v minulosti odvysílala Česká televize.

Do budoucna plánuje sdružení Dženo i výrobu vlastních televizních pořadů. "Chceme tak zúročit naše zkušenosti, které jsme získali při výrobě dnes již neexistujícího pořadu Romale pro ČT v letech 1995 až 1999 a zároveň ukázat, že Romové jsou schopni provozovat vlastní média a prezentovat v nich své názory," vysvětluje podstatu projektu jeho iniciátor Ivan Veselý a zároveň odmítl pochybnosti, že by televize nenašla publikum, protože Romové nemají přístup k internetu.

"Podobné argumenty jsem slyšel, když jsme ve sdružení spouštěli rozhlasové vysílání po internetu. Návštěvnost rádia ale každým měsícem roste a z moderátorů rádia se pomalu stávají respektovaní představitelé romských médií. Romové, vedle xenofobů, patří k těm posluchačům rádia, kteří do naší redakce pravidelně píší a posílají náměty k dalším pořadům. Nevidím důvod, proč by tomu nemělo být stejně také v případě TV Jakh."

K dalším plánům romského sdružení Dženo v oblasti médií Ivan Veselý naznačil, že sdružení hodlá usilovat o získání licence k šíření digitálního rozhlasového vysílání a v případě úspěchu projektu TV Jakh nevyloučil, že se pokusí spusti romskou digitální televizní stanici.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20284
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003