Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.01.2023 01:17

Za hajlování uložil jesenický soud Blajzemu sedm měsíců vězení
23-12-2004  ČTK


Sedmi měsíci vězení potrestal dnes jesenický soud ve zkráceném řízení dvaadvacetiletého Petra Blajzeho. Podle policie v úterý společně s dalším mladíkem hajloval, vykřikoval nacistická hesla a vyhrožoval Romům před azylovým domem v Jeseníku. Mladík se dopouštěl rasově motivovaných trestných činů již dříve. Před soudem se v jiném případě zodpovídá z brutálního útoku na manželský pár z Jeseníku.

Obě strany si po rozhodnutí soudu ponechaly dobu na odvolání. Blajzeho po rozsudku odvedla eskorta do vazby. Druhého mladíka Martina Potokiho, který prý zaútočil na azylový dům společně s Blajzem, potrestal soud podmíněným trestem sedm měsíců se zkušební dobou na 1,5 roku.

Mladíci byli podle jesenického soudce Miloše Kubíčka obžalováni z výtržnictví, podpory a propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka a z násilí proti skupině obyvatel. "Blajze byl odsouzen k nepodmíněnému trestu kvůli tomu, že se jednání dopustil ve zkušební době podmíněného odsouzení," řekl dnes ČTK soudce. Uvedl, že Potoki se k činu doznal, Blajze svou vinu u soudu popřel.

Pokud některá ze stran podá odvolání, případ převezme odvolací olomoucký krajský soud.

Podle policie před azylovým domem v Jeseníku v úterý brzy ráno tři mladíci kopali a bouchali do dveří, zvedali ruce a křičeli nacistická hesla Sieg heil a před budovou také slovně vyhrožovali Romům. Dva z nich poté policisté dopadli, po třetím pachateli stále pátrají.

Blajze se společně s Martinem Jašem a Martinem Stiskalou zodpovídá také z rasového útoku na manželský pár z Jeseníku. Podle obžaloby se loni koncem června opilí dobývali do bytu romských manželů. Mužům, kteří se představili jako policisté, pár otevřel. Těhotnou ženu násilníci údajně zasáhli dlažební kostkou do oka, jejího manžela pořezali. Soudce je původně potrestal podmínkou. Krajský soud ale rozsudek zrušil a požádal o vypracování nového posudku zranění poškozených. Jesenický soud zatím případ odložil na neurčito.

Blajze společně s Jašem a Stiskalou se během roku zodpovídali také z několika potyček s Romy. Jaš byl již dříve odsouzen za dva incidenty s Romy na 16 měsíců do vězení. Blajze byl dosud v podmínce a Stiskalu čeká soud za útok na mladého Roma. V některých případech byli Stiskala a Blajze osvobozeni.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20280
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003