Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.11.2023 01:25

Bazilikou na Svatém Kopečku zněla při pouti romština
25-09-2004  

Romské modlitby a písničky zněly dnes bazilikou na Svatém Kopečku v Olomouci, ve které se uskutečnila mše při příležitosti tradiční romské pouti. Na duchovně-kulturní akci se sjelo přes 500 Romů z celé republiky.

Ještě před zahájením pouti, kterou celebroval exarcha řeckokatolické církve Ladislav Hučko, poutníci absolvovali v procesí výšlap do prudkého kopce, jenž vede ke svatokopecké bazilice. Po skončení bohoslužby se účastníci pouti přesunuli na kulturní program do zahrady baziliky.

Vedoucí a koordinátor pouti Petr Macek ČTK řekl, že cílem pouti je nabídnout Romům možnost se setkat se svými známými ze všech koutů republiky, pomodlit se a také se pobavit.

"Je to dobrá akce, jsem tu už po čtvrté. Některé lidi jsem neviděl rok," řekl ČTK Oldřich David z Kroměříže. Karel Holomek s Brna se přijel na pouť přesvědčit, zda se Romové dokáží ztotožnit s křesťanstvím. "Také mě zajímá, zda se Kristovo krédo, které mluvilo o společném bratrství všech lidí, projeví u majoritní většiny," prohlásil.

Romskou pouť, která se letos konala již pošesté, zorganizovala olomoucká charita. Kulturně-duchovní akce vyzývá ke společnému soužití.

Taneční soubory a kapely vystoupily v odpoledním programu na tradiční romské pouti, která se konala 25. září na Svatém Kopečku u Olomouce.

Foto: ČTK
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20240
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003