Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 18:00

V brněnském Muzeu romské kultury je výstava Svět očima Romů
26-11-2004  ČTK


Brněnské Muzeum romské kultury nabízí výstavu Svět očima Romů. Představuje se na ní 290 výtvarných děl od amatérských i profesionálních autorů. Expozice podle ředitelky muzea Jany Horváthové putovala sedm let v zahraničí, Brňané ji nyní budou moci vidět až do března.

V roce 1997 uspořádalo muzeum výstavu výtvarných děl v Brně. V té době zahrnovala díla asi 13 amatérských autorů, uvedla Horváthová. Původně podle ní nebyla připravena jako putovní pro zahraničí, ale vyžádali si ji například z USA, Skandinávie či Ruska. Postupně se během putování rozrostla do současné podoby. Naprostá většina vystavených děl patří do sbírky výtvarného umění romského muzea a v březnu poputuje do depozitářů.

Téměř tři stovky děl zahrnují různé malířské a výtvarné techniky. Návštěvníci najdou kresby, malby, dřevořezby, koláže, ale i textilní obrazy nebo díla ze skleněné drtě. Pestré jsou i náměty. Podle Horváthové je častým motivem příroda, krásy života ale i sociální témata, jako jsou drogy a motivy ze současného života Romů.

Muzeum vzniklo v roce 1991. Od roku 2000 sídlí v rekonstruované budově v Bratislavské ulici, kterou mu město za symbolický poplatek pronajímá. Své aktivity prezentuje na www.rommuz.cz.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20228
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003