Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2022 07:02

ČT: Vláda dostala kritickou zprávu o situaci slovenských Romů
30-09-2004  ČTK


Česká vláda obdržela na vlastní objednávku zprávu, která kritizuje životní podmínky slovenských Romů a přirovnává je k humanitární krizi. Situace se podle průzkumu zhoršila po zavedení sociálních reforem. Studii vypracovala Mezinárodní organizace pro migraci na objednávku české vlády, která se obávala hromadného přílivu Romů ze Slovenska, uvedla dnes Česká televize (ČT).

Studie obsahuje varování, že Romové na Slovensku čelí humanitární krizi podobně, jako je tomu v rozvojových zemích, uvedla televize. Mezinárodní organizace ve zprávě podle ČT tvrdí, že některé romské děti jedí místo chleba trávu. Mezi Romy se šíří nucená prostituce, hlad a chudoba.

Někteří Romové podle ČT například nechodí k lékaři, protože nemají na dvacetikorunový poplatek. "Víme o úmrtí na zánět středního ucha, což je jinak banální onemocnění, které se samozřejmě léčí penicilinem," řekl televizi Roman Krištof z mezinárodní organizace.

Rozporuplné reakce vzbudil podle ČT fakt, že si průzkum objednala česká vláda. Monitorování situace, i když vedené obavami z hromadné migrace, označila za "trošku více na diskusi" zmocněnkyně slovenské vlády pro romskou otázku Klára Orgovanová. Zdůraznila, že nakonec žádná migrace nenastala. "Chtěli jsme i větší spolupráci ze strany těch státních orgánů," řekl ČT náměstek českého ministra vnitra Miloslav Koudelný.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20174
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003