Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 21:31

Soud podmíněně odsoudil romského aktivistu Giňu za podvod
24-09-2004  ČTK


Ondřej Giňa (Foto: Jana Šustová) Okresní soud v Rokycanech dnes odsoudil k deseti měsícům vězení s podmíněným dvouletým odkladem romského aktivistu Ondřeje Giňu. Podle rozsudku dal opravit několik soukromých automobilů za peníze Fondu porozumění a naděje a Romské kulturní jednoty, jichž byl zástupcem. Způsobil tak škodu 70.000 korun. Dále se dopustil podvodu, když vylákal z úřadu sociální dávky ve výši zhruba 20.000 korun.

Soud uložil třiapadesátiletému Giňovi také tříletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech společností. Škodu má nahradit.

Rozsudek není pravomocný, protože se státní zástupce odvolal v Giňův neprospěch. Giňa na jednání nepřišel. Je služebně ve Štrasburku a soud předem požádal, aby rozsudek vynesl v jeho nepřítomnosti.

"Obžalovaný zneužil toho, že byl předsedou rady fondu a sám z toho měl prospěch. Soud dále nevěří jeho tvrzení, že do žádosti o sociální dávky nevyplňoval nepravdivé údaje, ale pouze formuláře podepisoval poté, co je zhotovila manželka. Jeho obhajoba je účelová," uvedla předsedkyně senátu Linda Bursová.

Žalobce romského aktivistu vinil také z toho, že za zaměstnance fondu neodvedl zdravotní a sociální pojištění a zálohy na daně. Měl tak způsobit škodu za statisíce. Z tohoto obvinění ho však soud zprostil. "Nebylo prokázáno, že lidé, kteří pro fond pracovali, byli zaměstnanci fondu. Neexistovaly žádné písemné pracovní smlouvy," řekla Bursová.

Giňa žádal prezidenta o milost. Václav Klaus ale jeho žádost loni zamítl.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20165
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003