Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 10:19

Organizace vyzvaly vládu, aby vyšetřila údajné sterilizace Romek
17-09-2004  ČTK


Velkým problémem Romů v Libereckém kraji jsou ghetta, kde se objevují potíže s kriminalitou, drogami i hygienou. ČTK to dnes řekl koordinátor pro menšiny z Krajského úřadu v Liberci Jozef Holek. "Ghetta vznikají především na Českolipsku, kam se stěhují například Romové z centra Mladé Boleslavi," dodal.

Podle něj v současné době žije velké množství Romů v ubytovně ve Stráži pod Ralskem. Jsou tam odříznuti od vody a hrozí jim epidemie. "Ve Stráži jsme jednali se starostou, ale zatím se nedá nic dělat, ubytovna městu nepatří," prohlásil Holek.

Romové v Libereckém kraji osídlili i nebytové prostory. Holek upozornil, že na místech, kde se jich soustředilo hodně, se vyskytly potíže se soužitím s ostatními obyvateli měst a obcí. "Podle starosty z Mimoně se české rodiny v okolí Romů bojí i za bílého dne," podotkl Holek.

Společně s představiteli měst a obcí se kraj snaží Romy rozptýlit na více míst. Ghetto v ubytovně se povedlo na Českolipsku zrušit v Zákupech, kde proti němu kraj a radnice zakročily již v zárodku.

Holek považuje situaci Romů v Libereckém kraji i v celém Česku za horší, než jak ji ve své poslední zprávě hodnotí Rada vlády pro záležitosti romské komunity. "Jsou v ní příliš optimistické údaje," konstatoval. Kromě jiného uvedl, že mezi Romy sice v posledních letech přibylo vysokoškolsky vzdělaných lidí, na druhé straně ale ještě více stoupla vysoká negramotnost.

Oficiální statistiky o nezaměstnanosti Romů sice neexistují, odborníci v Libereckém kraji ale odhadují, že pracuje pouze desetina z nich. "Děti pak mají většinou za vzor tátu, který leží doma, čeká na sociální dávky a odchází jenom do hospody nebo hrát automaty," poznamenal Holek. Podle něj jsou sice programy, jež by umožnily v řadě případů kritickou pozici Romů řešit, nedokážou je ale pokaždé využít oni sami, ani města a obce.

V Libereckém kraji žije okolo 16.000 Romů. Jen velmi málo z nich ale vystudovalo alespoň střední školu. Na sever Čech totiž romské rodiny přicházely převážně jako pomocná síla do textilních továren a ostatních průmyslových závodů.

Nízkou vzdělanost Romů se Liberecký kraj pokouší zvýšit i s pomocí 21 romských pedagogických asistentů ve zvláštních školách a v předškolních přípravných třídách. Pro asistententy s pedagogickým minimem chystá dálkové středoškolské studium. Terénní romští pracovníci procházejí školením. Ve všech deseti pověřených městech kraje pracují alespoň na částečný úvazek romští poradci.

V příštím roce přijde do Libereckého kraje z Evropské unie na zlepšení sociální situace 15 milionů korun. Mohou se o ně ucházet i romská sdružení.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20164
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003