Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 08:32

MFD: Boleslavští Romové se bojí vystěhování, město se brání
20-09-2004  ČTK


Občanské sdružení Společný svět v Mladé Boleslavi tvrdí, že ve městě vzniká tlak na vystěhování Romů do jiných obcí či měst. Vedení města ale popírá, že by se chtělo cíleně zbavit této skupiny lidí. Uvedla to Mladá Fronta Dnes ve své středočeské příloze.

"Magistrát chystá další vlnu vystěhování Romů a dalších občanů, kteří získali nálepku sociálně nepřizpůsobiví, za hranice města," tvrdí zakladatelka sdružení Martina Brzobohatá. Hrozba se podle ní týká jednoho z panelových domů v Havlíčkově ulici, kde žije početná romská komunita a další lidé, kteří neplatili v původních bytech nájem. Dům je zanedbaný a lidé si stěžují na hluk a nepořádek. Podle Brzobohaté se tito lidé obávají, že město prodá jejich byty jednomu z místních podnikatelů, který je pak vystěhuje z města do horších podmínek.

Vedení města to ale popírá. "Na zastupitelstvu jsme zamítli návrh na prodej tohoto domu. Zatím si jej ponecháme. Ale ty, kteří nebudou platit nájem, vystěhujeme. Ve městě máme objekty, kam neplatiče vystěhovat," řekl primátor Svatopluk Kvaizar.

V domě žije 20 rodin s dluhy, ale přesný počet obyvatel těchto bytů město jako vlastník domu nezná. "Pořád je tam někdo "na návštěvě", takže těžko říci, kolik lidí tam bydlí," řekl Kavizar.

Dům je nyní pod přísnějším dohledem strážníků a na každém patře by měl kvůli pořádku fungovat jakýsi domovník. Sdružení a místní lidé ale míní, že město nakonec dům prodá a nový majitel bude na lidi tlačit, dokud se nevystěhují. Tvrdí to na základě zkušeností z minulých let. Po vykoupení zanedbaných domů místním podnikatelem v předešlých letech tak řada romských rodin skončila v jiných obcích na Mladoboleslavsku a Českolipsku. Vystěhované domy pak podnikatel opravil a nabídl byty k prodeji novým zájemcům.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20154
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003