Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.03.2023 05:06

Pietní akt připomněl utrpění Romů v internačním táboře Hodonín
21-08-2004  ČTK


Osudy Romů umístěných za druhé světové války v internačním táboře v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku, si dnes bohoslužbou a položením věnců u památníku na kopci Žalov připomněla asi stovka lidí. V táboře bylo od srpna 1942 do září 1943 umístěno 1400 Romů. Většina z nich nalezla smrt v koncentračním táboře v Osvětimi.

V místě tábora, kde podle dostupných pramenů zemřelo asi 200 lidí, stojí rekreační zařízení s koupalištěm. Nejtvrdší období svého života zde jako malý chlapec prožil dvaasedmdesátiletý Alois Ondráš. "Stále slyším křik dětí z internačního tábora. Kdyby současní školáci tušili, co se na tomto místě odehrávalo, nestrávili by na něm jedinou noc," řekl krátce po pietním aktu novinářům.

Tábor sloužil k internaci romských rodin z Moravy, podobný určený pro české Romy stál v Letech u Písku. Romové byli odesíláni do táborů na základě četnického soupisu všech "Cikánů, cikánských míšenců a cikánským způsobem kočujících osob".

Internovaným byl zabaven majetek včetně vozů, se kterými přijeli. Rodiny byly rozděleny - muži, ženy i děti žili zvlášť. Všechny čekala těžká práce na stavbě silnice, přeplněné dřevěné baráky, špatné hygienické podmínky, hladové příděly jídla a neúměrné tresty.

V polovině srpna 1943 bylo 749 hodonínských vězňů transportováno do koncentračního tábora v Osvětimi. V táboře byli po válce internováni Němci neschopní kvůli špatnému zdravotnímu stavu odsunu a později političtí vězni.

Teprve od roku 1997 připomíná na tomto místě osudy Romů památník ve tvaru kříže, srdce a kola od vozu. Pietní akt se u něj koná vždy 21. srpna, v den, kdy z Hodonína odjel transport do koncentračního tábora.

Položení věnců předcházela bohoslužba pod širým nebem u hodonínské kapličky. Řídil ji kněz Jiří Rous, který se v Brně- Zábrdovicích věnuje Romům. V minulosti působil jako vojenský kaplan při české misi v Bosně. Dnes vzpomněl na koncentrační tábory a mrtvé, které viděl na Balkáně, a kteří měli osud velmi podobný životu českých Romů za války.

"Vzpomínka na romský holocaust by neměla zůstat upozaděna za tím židovským. Romové byli totiž častokrát v ještě horším postavení v koncentračních táborech, než Židé," řekl při setkání předseda brněnské židovské obce Petr Webeeber.

O holocaustu českých Romů se mluví stále více. Brněnské Muzeum romské kultury k němu vydalo v uplynulých měsících sborník shrnující svědectví Romů, kteří útrapy války přežili.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20139
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003