Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.02.2023 01:16

Romové zvolili za svého předáka v Ústeckém kraji Romana Slepčíka
28-08-2004  ČTK


Romové zvolili za svého předáka v Ústeckém kraji Romana Slepčíka. Na sněmu, který v pátek večer v Teplicích pořádal Parlament Romů, byla pro ústeckého Roma většina z 200 účastníků. "Slepčík nás bude zastupovat v kraji před volbami a bude hájit naše zájmy při komunikaci s různými politickými stranami," řekl dnes ČTK místopředseda romského parlamentu Petr Jano.

V Teplicích se sešli zástupci Romů z téměř všech okresů. Pro každý region byl zvolen jeden zástupce, který dostal pověření jednat o problémech menšiny s místní samosprávou a dalšími stranami. "Navázali jsme už spolupráci s hejtmanem. Chceme konkrétní problémy řešit, ne si jen stěžovat," zdůraznil Jano.

Romové z Ústeckého kraje se chtějí do 5.září rozhodnout, jakou politickou stranu budou podporovat v nadcházejících krajských volbách. "Budeme se postupně připravovat i na parlamentní volby. Proto se ale nejprve musíme všichni sjednotit," uvedl Jano.

Romové o vznik zastřešující organizace, která by je zastupovala a hájila jejich zájmy, usilují několik let. Parlament Romů v ČR vznikl letos v dubnu. Sdružuje asi 170 romských organizací. Některá známá sdružení však k němu měla výhrady a nevstoupila do něj.

Diskuse o tom, kdo má právo Romy zastupovat, znovu oživil nedávný spor mezi romskými představiteli. Neshody, týkající se statistického šetření v romské komunitě, vyústily ve slovní potyčku v médiích mezi šéfem sdružení Dženo Ivanem Veselý a předsedou Parlamentu Romů v ČR Milanem Ščukou.

K sjednocení potřebují podle Jana Romové výrazný impuls. Měl jím být program vlády. "Ve vládním prohlášení nám ale větší důraz na pomoc sociálně nejslabším, což jsou Romové, chybí," řekl Jano. Podle něj v prohlášení je pouze zmínka o menšinách. A to je prý málo.

Na teplickém sněmu se Romové shodli, že největším problémem je stále jejich velká nezaměstnanost a nízká vzdělanost. Naději vkládají do projektů z Evropské unie. "Mezi Romy v severních Čechách dosahuje míra nezaměstnanosti až 90 procent. Romská komunita v tomto kraji je navíc největší v rámci celé republiky, jde tedy o závažný problém," uvedl Jano.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20137
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003