Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 12:13

MMR bude po Romské zaměstnanecké agentuře chtít 10 milionů
30-08-2004  Jaromír Marek


Část romské rodiny Červeňákových dnes stáhla žalobu proti Ústí nad Labem. Ústecká rodina požadovala od města osm milionů korun jako odškodnění za újmu, kterou údajně utrpěla při vystěhování v roce 1993 na Slovensko. "Od žaloby všech pět přítomných Romů odstoupilo a vzdali se také práva na odvolání," informoval ČTK starosta centrálního ústeckého obvodu Radek Vonka.

K jednání se nedostavili ještě další tři Romové. "Podle slov jejich příbuzných je pravděpodobné, že žalobu stáhnou také," uvedl Vonka.

Všichni přítomní podle Vonky nejprve prohlásili, že trvají na žalobě a chtějí peníze. Nedokázali ale vysvětlit, proč stále trvají na žalobě, když Česká republika většinu z nich odškodnila. Poté od žaloby odstoupili a na místě se vzdali odvolání.

Česká vláda poslala rodině Červeňákových loni na podzim 900.000 korun, aby se vyhnula projednávání ve Štrasburku. U tribunálu Rady Evropy si rodina stěžovala na porušení zákazu nelidského a ponižujícího zacházení, na nerespektování rodinného a soukromého života, na pomalé soudní řízení a na diskriminaci.

Rodina se na počátku roku 1993 odstěhovala z Ústí na Slovensko kvůli údajným výhružkám jiných Romů. Protože neměli peníze, magistrát jim zaplatil jízdenky. Po několika dnech se ale rodina začala vracet, na Slovensku prý neměla kde bydlet a co jíst. Do svých bytů se nastěhovat nemohli. Město pro ně jiné byty údajně nemělo, a tak žila početná rodina s malými dětmi v garáži. Někteří z jejích členů prohlásili, že byli na Slovensko vystěhováni násilně.

Na zásah prezidentské kanceláře město přednostně opravilo jeden dům a Červeňákovi se do něj nastěhovali. Od té doby se soudně domáhali lepších bytů, ale neuspěli. Od poloviny 90. let požadovali prostřednictvím soudu od města odškodněni.

V polovině srpna přestala Červeňákovy hájit advokátka Klára Veselá-Samková. Cítila se prý být fyzicky ohrožena ze strany nacionálně orientovaných skupinek. Veselá-Samková v dopise zaslaném ČTK uvedla, že místní politici chtějí na základě kampaně proti ní a rodině Červeňákových získat hlasy v nadcházejících krajských a senátních volbách.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20131
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003