Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 16:50

Tisk: Vepřín v Letech na Písecku vadí německým Romům
20-08-2004  ČTK


Vepřín v Letech u Písku Němečtí zástupci Romů chtějí, aby se Česká republika zasadila o zrušení vepřína v Letech na Písecku. Vadí jim, že objekt stojí v místě bývalého koncentračního tábora převážně pro Romy. Píšou o tom dnešní Českobudějovické listy. Němečtí zástupci Romů předali svou výzvu českému velvyslanci v Berlíně Borisu Lazarovi. "Padl i požadavek na likvidaci vepřína, který Romové považují za urážku památky Romů. Petici vyřídím, věc ale nepodpořím," řekl listu Lazar.

V Letech stojí od roku 1995 památník a oběti z tamního tábora připomíná na hřbitově v nedalekých Mirovicích pamětní deska. To ale některým Romům nestačí a usilují o zrušení velkovýkrmny. Počátkem srpna vyzvalo Romské občanské sdružení - Grémium romských regionálních představitelů zástupce státu k tomu, aby se zasadili o odstranění vepřína.

Jihočeský romský koordinátor Roman Slivka je podle deníku v radikálních názorech opatrnější, i když připouští, že nevole k vepřínu v Letech vedle památníku zemřelých Romů neustále trvá. "Uvedené místo by mělo být ve zcela jiném stavu. Osobně se účastním zdejšího pietního obřadu a každoročně mám pocit, že stav a okolí památníku neodpovídá významu místa, kde lidé trpěli a umírali," řekl Slivka.

Slivka ale připustil možnost, že by šlo vepřín zachovat a zároveň zřídit důstojné pietní místo. "Navrhoval bych vybudovat novou příjezdovou cestu k památníku a dále podporu všech zainteresovaných k získání prostoru k výstavbě kaple či muzea vedle současného památníku," upřesnil.

Vyjádření Jana Čecha, generálního ředitele společnosti, která vepřín vlastní, se nepodařilo listu získat. Již dříve se Čech nechal slyšet, že by společnost byla ochotna přistoupit na přestěhování do jiného provozu. Ten by ale měl být minimálně stejný, aby na to tom firma netratila.

Letským táborem prošlo za druhé světové války zhruba 1300 osob. Tři sta dvacet šest internaci nepřežilo. Další čtvrtina byla propuštěna nebo utekla, ostatní byly transportováni do vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20121
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003