Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 09.06.2023 10:02

Němečtí Romové vyzývají Česko, aby zrušilo vepřín v Letech
29-07-2004  ČTK


Němečtí zástupci Sintů a Romů chtějí, aby se Česká republika zasadila o zrušení vepřína v jihočeských Letech nedaleko bývalého koncentračního tábora pro české Romy. Předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose předal dnes tuto výzvu českému velvyslanci v Berlíně. Jeho prostřednictvím chce požádat i prezidenta Václava Klause, aby s českými romskými organizacemi o věci jednal.

"Nejvyšší představitel Ústřední rady se této záležitosti ujal s velkou vervou. Požádal mě, abych podpořil tuto aktivitu českých a vůbec evropských Romů a abych se zasadil o to, aby prezident Klaus přijal představitele českých Romů," řekl dnes ČTK český velvyslanec v Berlíně Boris Lazar.

"Padl i požadavek likvidace vepřína, který představitelé Romů pokládají za urážku památky Romů, kteří zahynuli za nelidských podmínek v táboře v Letech nebo byli zplynováni v Osvětimi," dodal velvyslanec.

V letském táboře, kde pracovali i čeští dozorci, zemřelo za druhé světové války přes 300 Romů, značná část z nich podlehla epidemii tyfu. Zbylých šest stovek vězňů bylo převezeno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Lazar slíbil zástupci německých Romů a Sintů, že bude obsah žádosti tlumočit na odpovědných místech v Česku, včetně prezidentské kanceláře. "Nepřislíbil jsem podporu, ale přislíbil jsem, že budu informovat," vysvětlil.

České romské organizace se dlouhodobě a zatím neúspěšně snaží o zrušení soukromého vepřína, který stojí nedaleko pietního místa zbudovaného na památku těch, kdo v táboře za války zahynuli.

Už v minulosti zástupci českých a moravských Romů varovali, že problém přenesou na mezinárodní půdu. Velvyslanec dnes upozornil, že žádost německých Romů a Sintů může být první vlaštovkou. "Česká republika je nyní v EU a má své závazky," vysvětlil Romani Rose zájem německé organizace.

Nedaleko vepřína nyní stojí kamenný monument na památku obětí tábora a pravoslavný kříž. Romové zde chtějí vybudovat kapli a zeď se jmény všech 326 lidí, kteří přišli o život v táboře, jímž prošlo 1300 internovaných.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20114
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003