Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 11:00

Na 500 lidí si připomnělo likvidaci romského tábora v Osvětimi
02-08-2004  ČTK


Pietní akt k 60. výročí (Foto: ČTK) Asi pět stovek lidí si dnes v někdejším nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka na jihu Polska připomnělo 60. výročí likvidace tamního romského lágru. Zemřelo v něm na 21.000 Romů, včetně těch z bývalého protektorátu Čechy a Morava. Během slavnostních projevů se představitelé Romů pohoršovali mimo jiné nad tím, že některá místa, jako je například někdejší koncentrák v Letech u Písku, nepožívají patřičné úcty.

"Zde přivoláváme stíny našich předků, kteří byli povražděni v koncentračních táborech. Tady vyzýváme, aby ani mladší generace nezapomněly na páchané násilí. Je velmi důležité, aby mladí lidé mohli navštívit taková místa a získat informace o tisících Romech povražděných za druhé světové války," uvedl během slavnosti šéf Sdružení Romů v Polsku Roman Kwiatkowski. Někdejší koncentrační tábor v Letech je prý příkladem toho, že ne všude je to možné.

Pietní akt k 60. výročí (Foto: ČTK) Na území bývalého koncentračního tábora v Letech je nyní velkovýkrmna prasat. Proti tomu protestují také představitelé romských organizací v České republice. Opakovaně žádají vládu nechť se zasadí o to, aby výkrmna z místa někdejšího tábora, ve kterém byli za války drženi převážně Romové, zmizela. Zatím bývalý tábor v Letech připomíná pouze památník, který zde byl postaven v roce 1995. Oběti mají také pamětní desku na hřbitově v nedalekých Mirovicích.

Šéf polských Romů se ve svém projevu obrátil také na vlády a instituce Evropské unie s žádostí, aby se více věnovaly otázce Romů. "Je důležité, aby se neopakovaly takové věci, které jsme mohli v poslední době vidět na Slovensku," uvedl. V únoru východní sousedé zažili bouři nepokojů právě v romských osadách spojených s rabováním. Romové při nich poukazovali na omezený přístup k zaměstnání a celkově neutěšený stav v osadách.

Mezi účastníky dnešní vzpomínky v někdejším romském lágru Osvětim-Březinka byl také bývalý vězeň tábora Karl Walter. "To bylo peklo. Nedá se ani vypovědět, co se tady dělo," vzpomínal na události z před 60 let. Někdejší takzvaný rodinný lágr pro Romy nacisté likvidovali v noci z 2. na 3. srpna 1944. V plynové komoře tehdy povraždili 2897 zejména dětí a žen.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20101
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003