Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 07:44

LN: Na Ostravsku se zadlužily stovky romských rodin
21-07-2004  ČTK


Na Ostravsku se zadlužily stovky romských rodin. Na přehnaně vysoký úrok zde nepůjčují Romům peníze lichváři jako donedávna, ale finanční společnosti. Legálně působící firmy poskytují půjčky s úrokem, který občas překračuje i sto procent. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

"Zadlužené jsou stovky lidí, často má jedna rodina i několik půjček," sdělila listu romská policejní asistentka z Ostravy Soňa Holubová. Chudé rodiny pak nejsou schopny půjčky splácet.

"Jsou neprůstřelné, profesionální, většinou nedělají žádné ústupky," tvrdí v LN o finančních společnostech Kumar Vishawanathan, jehož sdružení Vzájemné soužití ostravským Romům pomáhá. Některé firmy si nechávají od klientů podepisovat dokonce nevyplněné směnky. Klient se pak stává jakýmsi rukojmím finanční společnosti.

"Jejich podnikání je po právní stránce těžko napadnutelné. V některých případech se však může zdát, že není v souladu s dobrými mravy," uvedl v LN zástupce ministerstva vnitra Radek Jiránek. Ostravský magistrát chce v září organizovat v romských komunitách semináře, na kterých by Romové byli seznámeni s úskalím podobných půjček.

Dříve byla hlavním problémem chudých nejen romských rodin lichva. Trápila hlavně severní Moravu a severní Čechy. Problémem se zabývala vláda a Policejní prezidium zřídilo v roce 2002 speciální tým s názvem Lichva. Ten vypracoval návod pro boj s tímto trestným činem. Od té doby se situace mírně zlepšuje.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20069
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003