Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 23:06

Do Rožnova pod Radhoštěm přijedou milovníci slovenského folkloru
19-07-2004  ČTK


Folkloristé, kteří se věnují slovenským lidovým písním a tancům, vystoupí na mezinárodním festivalu slovenského folkloru v České republice Jánošíkov dukát 2004. V Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku se na přelomu července a srpna představí 16 folklorních souborů a 550 účinkujících. ČTK o tom dnes informoval ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.

Kromě českých souborů se na pódiích Valašského muzea v přírodě a v ulicích Rožnova předvedou také soubory ze Slovenska, Maďarska a Polska. Všechny účastníky festivalu přivítá 30. července v zahajovacím pořadu domácí folklorní soubor Soláň a Malá Jasénka ze Vsetína.

Sobotní program nabídne krojovaný průvod ulicemi města nebo speciální program nazvaný Žijeme v jednej zemi, ve kterém vystoupí zástupci národnostních menšin žijících v České republice, například Bulhaři, Poláci, Maďaři a Romové.

"K nejatraktivnějším budou určitě patřit programy Od Tatier k Šumave, kde budou společně účinkovat folklorní soubory z České republiky a Slovenska. Nebude chybět ani populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to Mistrovství Valašského království ve stloukání másla," uvedl Fabišik.

Návštěvníci se budou moci naučit také základy hry na pastýřské hudební nástroje nebo cikánského tance. Třídenní setkání vyvrcholí 1. srpna v 15:00 slavnostním galakoncertem nazvaným Z rodného kraja.

Součástí festivalu bude i jarmark lidových řemesel. Na své si přijdou také gurmáni, kteří budou moci ochutnat tradiční jídla slovenské, maďarské, polské a české kuchyně.

Hlavním pořadatelem šestého ročníku festivalu je Obec Slováků v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad festivalem převzali český ministr kultury Pavel Dostál a jeho slovenský kolega Rudolf Chmel.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20067
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003