Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.03.2023 08:54

Na Příbramsku se v srpnu sejdou mladí lidé různých kultur
20-07-2004  ČTK


Na 30 mladých lidí různých kultur se sjede 2. srpna do Strnadovského mlýna ve Vršovicích na Příbramsku. V následujících dvou týdnech se budou navzájem seznamovat se svými tradicemi. Do života menšin dají nahlédnout i veřejnosti, řekla dnes ČTK Jana Tikalová z pořádající Organizace na podporu integrace menšin (OPIM).

Setkání se koná už potřetí. Zúčastní se ho lidé ve věku od 18 do 25 let z romských a neromských rodin ze Španělska, Maďarska, Irska a České republiky. "Chceme dát příležitost mladým lidem i veřejnosti dovědět se něco víc o životě a zvycích lidí těchto kultur," uvedla Tikalová.

Účastníci setkání si podle ní budou moci nejen vyměnit zkušenosti ze zemí, odkud přicházejí, ale i pátrat po kulturním dědictví různých komunit. Hovořit se bude například o rozdílech současného života Romů v České republice a Španělsku nebo o otázkách migrace obyvatel. Prostřednictvím dramatu, hudby, tance, výtvarné činnosti, interkulturních vzdělávacích her a simulačních her pak budou řešit i problematiku "menšina versus většina".

Projekt vyvrcholí 13. srpna Festivalem kultur, který bude otevřen široké veřejnosti. Bohatý program nabídne od 16:00 do 22:00 hudební a taneční vystoupení, divadlo, tvůrčí dílnu i besedy. V rámci doprovodného programu se bude malovat, a to i na tělo barvou hena. Účastníci se pokusí také o nevšední rekordy v různých disciplínách, například skoku na lyžích "kandahár".
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20064
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003