Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 08:21

Romům bez maturity se od ledna uzavře možnost práce u policie
15-07-2004  ČTK


Romové bez maturity přijdou od ledna příštího roku o možnost pracovat u republikové policie. Jejich přijetí bude zabránit novela zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, která lednem 2005 vstoupí v platnost. V Brně se na přijetí k policii připravuje na střední škole ministerstva vnitra posledních sedm Romů bez maturity.

"Je škoda, že jsme zákonodárce nedokázali přesvědčit, aby tuto změnu nedělali," řekl dnes ČTK zástupce ředitele školy Adolf Pospíšil. Zařízení od února 2000 pořádá za finanční pomoci Velké Británie kurzy pro Romy, které je mají všestranně připravit na přijetí do policejních řad. Za uplynulé čtyři roky kurz pomohl k získání práce u policie celkem 29 Romům z celé republiky.

Britské velvyslanectví věnovalo před lety v rámci boje s rasovou diskriminací v Česku na pořádání těchto kurzů 20.000 liber, tedy asi 1,2 milionu korun. Škola za tyto prostředky pořádá nyní již devátý měsíční kurz pro národnostní menšiny. V minulosti se jej účastnili i členové polské komunity.

Podle Pospíšila má vzdělávací zařízení dost prostředků na to, aby tyto kurzy pořádalo až do února 2006. Od ledna je ale bude dělat jen pro romské zájemce o policejní práci, kteří mají maturitu. Těch je ale velmi málo. Tak například z devíti účastníků nynějšího kurzu ji má pouze jediný.

"Budeme samozřejmě hledat další cesty, jak dostat členy menšin, zvláště příslušníky romské komunity, do našich řad. Asi se budeme muset zaměřit na žáky středních škol a již tam je motivovat, aby k nám přišli již s maturitou," uvedl Pospíšil.

Měsíční kurz má účastníky všestranně připravit na složité přijímací zkoušky k policii. O kurz mělo zatím zájem asi sto osob. Dvě třetiny se do něj ale z mnoha důvodů nedostaly, a to například kvůli špatné kondici, nedostatečným psychotestům, nevykonané vojenské službě, nesrovnalostech v občanství a v několika výjimečných případech i kvůli prohřeškům z minulosti. Všichni účastníci kurzu ale zvládli přijímací řízení a mnozí z nich i dvouleté studium, při kterém získali maturitu.

"Na podzim připravujeme dotazníkovou akci, v níž se zeptáme našich absolventů i jejich nadřízených na jejich zkušenosti. Rozhodně se menšinám budeme dále věnovat," doplnil policista.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20057
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003