Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.09.2022 04:46

MfD: Romové z Chebu chtějí uklízet veřejná prostranství ve městě
12-07-2004  ČTK


Obyvatelé Chebu organizovaní v místní Romské pracující společnosti (RPS) vyzvali vedení města, aby jim přenechalo část veřejných zakázek. Zajímají se především o pravidelný úklid a údržbu ulic a veřejných prostranství, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) v regionální příloze.

"Nechceme žít z almužen pro nezaměstnané, ale živit své rodiny poctivou prací," řekl MfD předseda RPS Bartoloměj Duna. Romové podle něj vytvořili vlastní firmu, protože u většiny zaměstnavatelů údajně narážejí na rasové předsudky.

"Úklid a další údržbu města budeme provádět levněji než městské technické služby Chetes," uvedl Duna. Argumentuje příkladem Českého Krumlova, kde radnice již řadu let využívá služeb úklidové společnosti Dezidera Dunky.

"Od roku 1992 uklízíme celé vnitřní město i některé okrajové části," řekl MfD Dunka. Zaměstnává 20 krumlovských Romů a s radnicí pravidelně uzavírá celoroční smlouvu.

Lidé kolem Bartoloměje Duny z Chebu chtějí dostat podobnou šanci. Podle starosty města Jana Svobody ale v technických službách Chetes pracují také Romové. "Když jim vezmeme práci ve prospěch RPS, nic se tím nevyřeší," uvedl Svoboda.

Vedoucí městského odboru komunálního hospodářství Jaroslav Boček MfD řekl, že se Cheb snaží dávat nezaměstnaným romským dělníkům co nejvíce zakázek. "Jsou to ale jen příležitostné práce," dodal Boček.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20045
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003