Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 20:14

Festival romské kultury vyvrcholil slavnostní mší v Hejnicích
20-06-2004  ČTK

Slavnostní mší za patronku Romů svatou Kali Sáru vyvrcholil dnes v podvečer v Bazilice navštívení Panny Marie v Hejnicích na Liberecku třetí Festival romské kultury. Několik stovek Romů z blízkého i vzdáleného okolí přišlo, aby ve společné motlitbě požádali o šťastný život a rovné příležitosti pro všechny lidi bez rozdílu barvy pleti a národnosti.

Svou patronku mohli zatím Romové prosit o pomoc a přímluvu jen ve Francii. Nyní ji mají i v Liberci. "Nechali jsme sošku patronky vyrobit a chceme na její počest konat bohoslužby každý rok," řekl ČTK předseda sdružení Dušan Kotlár. Soška snědé černovlasé patronky je zhruba metr vysoká. Oděna je ve zlatočerveném brokátu. "To víte, my Romové máme rádi barvy a zlato," vysvětlil s úsměvem Kotlár.

Před zaplněnou bazilikou dnes slavnostní mši sloužil hejnický páter Miloš Raban společně s romským kazatelem Petrem Janem. Mši nedoprovázely varhany, ale cimbálová muzika Dušana Kotlára. "Byl jsem mile překvapen hojnou účastí Romů i jejich přístupem," řekl po bohoslužbě ČTK Raban. Dnešní mše podle něho založila novou tradici. "Už jsme hovořili o tom, že příští rok uspořádáme mši znovu."

Akce měla podle Kotlára především připomenout, že i Romové mají svou kulturu. "Většina Romů je věřících, nemáme však společné náboženství," poznamenal. Dodal, že Kali Sára je jedinou romskou svatou.

Podle legendy se stala patronkou Romů proto, že pomohla třem Mariím, které byly vyhnány ze svaté země po Ježíšově ukřižování za to, že šířily legendu o jeho zmrtvýchvstání. Topily se v moři, když se jejich loďka v bouři převrhla, a právě Sára je dopravila na břeh. "Za to, že zachránila nenáviděné a zavržené, byla povznesena na patronku Romů, neboť ti se cítí být všude nevítanými hosty," vysvětlil Kotlár.

V rámci III. Festivalu romské kultury byla 20. června v barokním chrámu navštívení Panny Marie v Hejnicích na Liberecku sloužena slavnostní mše za patronku Romů sv. Kali Sáru s klasickými i romskými hudebními vstupy v podání romského sboru a Liberecké Cimbálové muziky Dušana Kotlára. Mši celebrovali dva kněží - český a romský.

Foto: ČTK
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20026
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003