Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 17:25

Americký fotograf Wyatt vystavuje v Brně portréty českých Romů
01-06-2004  ČTK


Americký fotograf Chad Evans Wyatt vystavuje ode dneška v brněnském Muzeu romské kultury portréty českých Romů. "Umělecké portrétní fotografie zachycují české Romy, kteří dosáhli hodnot uznávaných v majoritní společnosti - učitele, policisty, lékaře, právníky, spisovatele či hudebníky," řekla ČTK mluvčí muzea Lenka Matějková.

V brněnském muzeu má Wyattův projekt "Romské obrození/Roma Rising" premiéru. Výstava Romské obrození vznikla podle Matějkové jako autorova reakce na situaci romské menšiny v Česku. Wyatt se rozhodl postavit proti stereotypnímu mediálnímu a společenskému nazírání na Romy jako na problémové, nevzdělatelné a nezaměstnatelné členy české společnosti; hledal, oslovoval a fotografoval nejen veřejně známé romské osobnosti, řekla Matějková.

Zaměřil se především na mediálně neznámé tváře Romů, jimž se podařilo prosadit v majoritní společnosti, přestože od narození čelili silně zakořeněným předsudkům, řekla mluvčí muzea. Otevřeli tím do budoucna cestu k porozumění a k úspěšnému začlenění romské menšiny v české společnosti jako rovnocenného partnera, dodala.

Wyatt se narodil muzikantským rodičům, vyrůstal v New Yorku a Paříži, od roku 1976 pracoval jako portrétní fotograf ve Washingtonu. V roce 1993 přišel do Prahy. Je autorem knihy portrétních fotografií 101 umělců v České republice.

Výstava potrvá do 30. září, otevřena bude od úterý do pátku od 10:00 do 17:00. Pro veřejnost nabízí Muzeum romské kultury řadu doprovodných akcí a programů pro děti. Například 22. června v 16:30 na letní scéně Muzea romské kultury se uskuteční beseda s romskými osobnostmi za doprovodu hudby. Další informace o projektu, který podpořilo ministerstvo kultury, jsou na internetové adrese www.romarising.com, o muzeu na www.rommuz.cz. Muzeum je jedinou takto specializovanou institucí v Česku.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19997
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003