Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2022 08:11

Jedinečné ocenění za jedinečné práce
28-05-2004  


Nová škola, o.p.s. organizuje dne 8. června 2004 od 13:00 slavnostní vyhlášení výsledků literární a výtvarné soutěže Romano suno (Romský sen). Akce proběhne v Toskánském paláci (Hradčanské náměstí 5, Praha 1) pod záštitou senátorky a předsedkyně České sekce UNESCO paní Jaroslavy Moserové.

Na letošní slavnost přijede 100 dětí se svými učiteli nebo rodiči. Při této události se nejen vyhlašují výsledky literární a výtvarné soutěže podle věkových kategorií, ale součástí je i předávání cen účastníkům.

Svého druhu jedinečnou soutěž v ČR (Romano suno) realizuje Nová škola, o.p.s. každoročně od roku 1997. Literární příspěvky musí být v romštině, tudíž projekt významně podporuje sebevědomí a kulturní identitu romských dětí, kterým dává jedinou příležitost k uplatnění jejich mateřského jazyka. Příspěvky dětí čerpající z jejich životní zkušenosti jsou přeloženy do češtiny a zaslány zpět do škol, kde se všechny děti podílí na jejich ilustraci. Děti tak mají příležitost dozvědět se více o životě svých romských spolužáků. Nejlepší pisatelé a ilustrátoři jsou odměněni na slavnostním vyhlášení výsledků. Všechny příspěvky jsou otištěny ve sborníku, který vychází v českém, romském i anglickém znění.

"Nejen pro děti, ale i pro nás v organizaci je předávání cen Romano suno svátkem, protože se můžeme osobně potkat s dětmi, jejichž silné a upřímné příběhy jsme si měli možnost přečíst," řekl Vladislav Vik, ředitel Nové školy, o.p.s. "Pro děti je to častokrát první příležitost zažít pocit úspěchu a podívat se někam do světa," dodal Vladislav Vik.

Kontakt: Iveta Pape, 221 733 168, iveta.pape@novaskola.org Nová škola, o.p.s., Na Poříčí 30, 110 00 Praha 1, www.novaskola.org

Nová škola, o.p.s. je od roku 1999 právním nástupcem Nadace Nová škola založené v roce 1996, jejímž cílem je spoluúčast na budování občanské společnosti prostřednictvím podpory alternativních forem vzdělávání dětí i dospělých k multikulturalismu, toleranci a lidským právům. Bližší informace o neziskové organizaci Nová škola lze najít na internetových stránkách www.novaskola.org.

Partneři projektu: MZV ČR, Czech Commission for UNESCO, Linklaters, v.o.s.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19983
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003