Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 14:39

Ščuka: Do Británie a Irska se letos vypraví stovky romských rodin
05-05-2004  ČTK


Podle prezidenta Mezinárodní romské unie Emila Ščuky je možné, že by se letos mohly z ČR do Británie či Irska vypravit stovky romských rodin. Mnozí z Romů chtějí však v těchto zemích pracovat jen přes léto, na zimu se hodlají vrátit domů. Ščuka to dnes řekl ČTK. Zvýšený zájem o jízdenky do Británie zaznamenaly v posledních dnech jen některé cestovní agentury. Do zemí za kanálem La Manche odjely desítky Romů, mnohé možnost pracovat v cizině naopak neláká.

Mezinárodní romská unie nemá zatím podle Ščuky informace o tom, kolik lidí by se do Británie a Irska chtělo vypravit. Mnoho Romů se však na ni obrací s dotazy na podmínky získání práce. "Ti odvážnější to určitě tento rok zkusí. Neříkám, že bude nával. Odjedou tam stovky rodin, možná tisíc," uvedl Ščuka. Podle něj bude počet záviset na tom, jak se v Británii první z nich uchytí.

Po 1. květnu mohou Češi volně pracovat v EU jen v Británii, Irsku a Švédsku. Občany ČR a dalších nových členských zemí Británie ale už nepovažuje za oprávněné žadatele o azyl. Ani nynějším uchazečům již nebude vyplácet dávky, mohou se vrátit do vlasti nebo si najít práci.

Do Británie se již vypravilo několik desítek Romů z Ostravy. Ostravská romská poradkyně Lýdie Poláčková ví asi o deseti rodinách, jejich počet ale může být podle ní mnohem vyšší. V Přerově se podle terénního sociálního pracovníka Alojze Pompy chystá odjet asi 11 rodin. "Nejsou to žádní nováčci, ve Velké Británii už byli, vědí, jak tam mají vystupovat a ovládají i angličtinu. Věří, že tentokrát uspějí a naleznou i práci," řekl.

Petr Tulia z Demokratické aliance Romů ví nejméně o dvou rodinách ze Zlínského kraje, které v poslední době do Británie odešly. "Řídí se selským rozumem a jdou za lepším," uvedl Tulia. Podle jeho odhadu se bude počet odcházejících zvyšovat. Peníze na cestu získávají Romové stále prodejem svých bytů. "Pokud jiné peníze nemají, tak to běžně dělají," řekl Tulia. Většina z Romů nemá v cizině zajištěnou ani práci, ani ubytování. "Na místě čekají, zda je tam úředníci nechají, nebo je vrátí," dodal.

Některé cestovní kanceláře v Ústeckém kraji zaznamenaly po vstupu ČR do EU zvýšený zájem o cesty do Velké Británie. "Naše kancelář, která zajišťuje letenky a jízdenky na autobus z celého regionu, zaznamenala od pondělí nebývalý zájem o cesty do Británie zejména z bývalých okresů Louny a Most," řekla ČTK pracovnice jedné z cestovních kanceláří. Majitel londýnského Kingscourtu Bohumír Nušl dnes naopak řekl, že plně obsazený byl autobus jen 1. května, ostatní linky plné nebyly.

Romská sdružení ani mostecký magistrát žádné signály o chystaném hromadném odchodu Romů nemají. "V úterý jsem hovořila se zástupci Sdružení Romů města Mostu. Vyloučili, že by romské rodiny měly v úmyslu opustit město a hledat si práci v ciziněině," uvedla náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková.

Z mosteckého sídliště Chanov do Británie zamířili podle předsedy romského sdružení Dživas Arnošta Cíny jen tři lidé. "Romové se poučili z minulých zkušeností, kdy se drtivá většina jejich příbuzných či známých z ciziny vrátila. Pak měli velké problémy sehnat byt a získat podporu," uvedl. Navíc už podle něj do Chanova dorazily informace o tom, že není snadné najít v Británii práci a nárok na sociální dávky už není.

O odchodech Romů nemá informace ani starosta ústeckého obvodu Radek Vonka. "Naopak, mám na stole žádost o obecní byt jednoho občana, který se vrátil z Velké Britanie. Napsal mi, že před odchodem prodal obecní byt a nyní nemá kde bydlet," uvedl Vonka.

Své domovy se nechystají zřejmě opustit ani Romové z Pardubic a okolí. "Nemáme o tom žádné zprávy, místní rodiny drží dost při sobě," řekla ČTK vedoucí zdejšího Romského střediska. Situace je podobná i v Královéhradeckém kraji, kde žije asi 12.000 Romů. "Někteří samozřejmě uvažují o tom, že by se mohli mít lépe v zahraničí, ale já jim říkám, že ani v zahraničí na někoho se čtvrtou třídou zvláštní školy s otevřenou náručí nečekají," řekl dnes ČTK romský koordinátor hradeckého kraje František Kotlár. O žádné rodině, která by se chystala odjet, nevěděl.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19915
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003