Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 15:01

Mareš chtěl zůstat v osadách na východě Slovenska "utajen"
23-04-2004  ČTK


Životní podmínky Romů na východě Slovenska, jejich možnosti získat zaměstnání či vzdělání, ale i celková situace po zavedení nových sociálních zákonů zajímaly místopředsedu české vlády pro lidská práva Petra Mareše, který dnes navštívil východní Slovensko.

Vicepremiér se s novináři během svého pobytu v romských osadách odmítl bavit a také členové jeho doprovodu ČTK řekli, že si nepřeje publicitu. Starostové, s nimiž se Mareš setkal, byli sdílnější.

"Pana místopředsedu zajímalo, jak tady Romové žijí, a projevil také ochotu ke spolupráci České republiky a Slovenska při řešení problémů Romů," řekl ČTK Ladislav Šaňa, starosta košické městské části Luník IX., která je největším romským sídlištěm na Slovensku. Petr Mareš se spolu se starostou po zhruba hodinovém jednání prošel po sídlišti, aby si prohlédl, v jakých podmínkách zdejší Romové žijí.

"Byl dost překvapen, když viděl, že tady v jednom bytě žije i 30 Romů," řekl ČTK Šaňa. Žádné romské obydlí však na Luníku IX. nenavštívil, prošel se pouze po ulici. Podle Petra Mareše existuje podobné sídliště také v České republice, nicméně životní podmínky tamních Romů jsou podle jeho slov lepší, než na Luníku IX., dodal Šaňa.

V obci Varhaňovce mezi Košicemi a Prešovem zase Mareše zajímala spíš otázka zaměstnanosti. "Zdejší chlapi jezdí za prací do České republiky už asi pět let. Nedá se však říct, že by šlo o masový jev," řekl ČTK zástupce starosty Roman Gábor, který se setkal s českým vicepremiérem. Dodal, že Romové ve Varhaňovcích žijí docela spořádaným životem, i když také je velmi negativně ovlivnily dopady reformy sociálního systému. "Je to bída, když nemůžete dát dětem do školy krajíc chleba na svačinu. Některé rodiny neposílají děti do školy jednoduše proto, že nemají peníze na ošacení nebo boty," poznamenal. Podle Gábora však hromadný odchod Romů do zahraničí po vstupu Slovenska do Evropské unie nehrozí, o čemž ujistil také vicepremiéra Mareše.

Místopředseda české vlády ještě dopoledne navštívil obec Kecerovce nedaleko Košic a poté má v plánu se sejít se svým slovenským protějškem Pálem Csákym na pracovním obědě v Košicích.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19899
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003