Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.10.2023 21:47

Gipsy Kings (Francie)
23-04-2004  

Gipsy Kings Gipsy Kings jsou v celosvětovém měřítku jednoznačně nejúspěšnější francouzskou skupinou. Od svého prvního hitu Bamboleo, který vydali v roce 1987, prodali 14 miliónů desek, natočili dva hudební filmy a v dalších filmech zněla jejich hudba (např. v kultovním snímku Big Lebowski). Hudba Gipsy Kings vychází z flamenca, ale světovou popularitu jí zajistilo neortodoxní, popové provedení autorských písniček. Kapela za svoji dvacetiletou kariéru vydala 15 alb, kterých se po celém světě prodalo více jak 20 milionů. V březnu 2004 vyšlo Gipsy Kings nové album Roots, ve kterém se po mnoha letech skupina obešla bez bicí soupravy, elektrické basy a syntezátorů. Muzikanti se tímto albem vrací ke svým kořenům, k jednoduchým ale přesto působivým písním.

Gipsy Kings Podle některých zdrojů jsou Gipsy Kings "silně zkomercionalizovaná, španělskými vlivy zasažená skupina" (Lidové noviny, 10. 5. 1999). Pro někoho jsou věhlasní, pro někoho "notoricky známí". Nepopiratelné je, že jsou v současnosti snad nejznámější - a samozřejmě i komerčně velmi úspěšnou hudební skupinou, která vychází z romských hudebních tradic.

Členové Gipsy Kings jsou zpěváci a instrumentalisté, pocházející z Arles a Montpelier v jižní Francii. Vůdčí osobností kapely je Nicolas Reyes, syn slavného zpěváka flamenca José Reyese.

Možná si při vyslovení názvu kapely vybavíte jejich slavnou píseň z roku 1988, která nese název "Un Amor". Je to balada o lásce, která se objevila už na jejich prvním albu. Začíná sólovým zpěvem, doprovázeným kytarou. Potom se brzy přidávají další hráči, ale kytara zůstává dominantní po celou dobu písně.

Více se o této skupině můžete dozvědět na www.gipsykings.com
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19881
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003