Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 11:11

Na přehlídce romských talentů vystoupilo v Liberci 20 souborů
10-04-2004  ČTK


Na kulturní přehlídce romských talentů v Liberci vystoupilo dnes 20 pěveckých a tanečních skupin z celého kraje. "Je to vůbec poprvé, co soubory z Liberce, Jablonce nad Nisou, České Lípy, Semil a Frýdlantu vystoupily společně," řekl ČTK hlavní pořadatel přehlídky a liberecký romský poradce Miroslav Kotlár.

Přehlídka byla oslavou Mezinárodního dne Romů, připadajícího na 8. duben. "Podobné přehlídky pomáhají k uchování romské kultury. Hlavně bez tance a zpěvu by romský národ zahynul," prohlásila jablonecká romská poradkyně Anna Cínová.

Liberecký magistrát věnoval na romský festival 15.000 korun, kraj přidal dvakrát tolik. Pořadatelé za tyto peníze kromě jiného vypravili z Liberce do každého ze čtyř zbývajících měst autobus, který přivezl účinkující i diváky.

Amatérským dětským a mládežnickým souborům se podle Cínové daří zejména tam, kde Romové našli osvícené spojence na radnicích. "Velmi dobrá situace je v Liberci, kde jako zázemí slouží Romské komunitní centrum," upozornila Cínová. Mezi zhruba 90 romských dětí chodí do libereckého komunitního centra také přibližně 30 dětí neromských. "Česká kultura obohacuje nás a my zase ji," podotkl Kotlár. V Liberckém kraji podle něj žije zhruba 15.000 Romů.

Podle Cínové za posledních 15 let romských kulturních uskupení v Libereckém kraji přibylo. Většina z nich však zápolí s nedostatkem peněz. Dostávají je sice z grantů ministerstva školství nebo kultury a pomáhá jim kraj a města, mají však nouzi o sponzory. "Jen málo firem patří Romům a většinou bojují o přežití a nemohou peníze rozdávat," vysvětlila Cínová.

Kulturní přehlídka talentů není v Libereckém kraji ojedinělou akcí. Lidový i moderní tanec a zpěv dominuje rovněž kulturnímu festivalu, který již dvakrát uspořádalo sdružení Kulturní tradice. Na loňský ročník se z celého Libereckého kraje sjelo kolem 400 Romů.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19865
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003