Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 23:42

Třem pětinám středoškoláků by vadilo žít s Romem či Romkou
07-04-2004  ČTK


Projekt Společná jízda Třem pětinám českých středoškoláků a středoškolaček by vadilo chodit s Romkou či Romem. Žít s Vietnamcem nebo Vietnamkou by bylo nepřijatelné pro 51 procent a s Ukrajincem či Ukrajinkou pro třetinu mladých lidí. Většina by nic nenamítala proti partnerství s Američanem či Američankou, nesneslo by je pět procent středoškolských studentů. Vyplývá to ze zprávy o výsledcích loňské vládní kampaně proti rasismu, kterou dnes kabinet dostane na stůl.

Průzkum udělaly při návštěvě středních škol v 21 městech národnostně smíšené týmy, které byly součástí projektu Společná jízda. Diskusí se zúčastnilo 4400 školáků. Akce se uskutečnila pošesté. Vláda na ni loni vyčlenila dva miliony korun.

Podle autorů zprávy jsou mladí lidé nejméně tolerantní právě v partnerství a nejsou příliš ochotni snášet etnické a kulturní odlišnosti. Díky rozhovoru s týmem lektorů ale 46 procent středoškoláků přiznalo, že změnili k lepšímu svůj postoj k Romům a příslušníkům dalších menšin.

Podle 85 procent studentů "nelze rozlišovat mezi bílými a Romy - vždy záleží na člověku". Více než dvě třetiny těchto dotázaných ale souhlasily s tím, že "je nepříjemné, když v sousedství žijí Romové, neboť jsou hluční a nedodržují hygienu". Polovina oslovených souhlasí s tím, že by se měla zavést kontrola romské porodnosti. "Osvěta a diskuse s věkovou skupinou 'náctiletých' je nutná a i přes pozitivní přijetí lektorů zůstává ve studentech mnoho zakotvených předsudků," míní autoři zprávy o vládní kampani.

Přednášející nedokázali změnit názory 54 procent navštívených studentů. Více než polovina z nich ale přiznala, že již před akcí měla na soužití s menšinami stejný pohled jako lektoři. Posádky měly kladný vliv na formování názorů zhruba dvou třetin mladých lidí, s nimiž besedovaly, hodnotí zpráva.

Většina studentů ocenila skutečnost, že mezi lektory byli příslušníci menšin. Třetina středoškoláků přiznala, že díky návštěvě získala mnoho nových informací.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19858
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003