Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 22:37

Evropští Romové věří v rozšíření EU; čeští Romové jsou skeptičtí
08-04-2004  ČTK


Zatímco miliony Romů ve střední a východní Evropě doufají, že po rozšíření Evropské unie bude Brusel vyvíjet tlak na vlády přistupujících zemí, aby zlepšily jejich úděl, čeští Romové jsou skeptičtější. Prezident Mezinárodní romské unie (IRU) Emil Ščuka se obává, že řešení romského problému může v rozšířené Evropě ztratit na významu.

Na přínos, který by mohl mít život ve společenství států pro Romy, se Ščuka dívá pesimisticky. Řekl to dnes ČTK na celostátní konferenci romských organizací, sdružení a osobností v Praze, kterou IRU uspořádala k dnešnímu Mezinárodnímu dni Romů.

Naopak Claude Cahn, koordinátor výzkumu Evropského střediska pro práva Romů (ERRC), které sídlí v Budapešti, se domnívá, že právě díky evropským tlakům na kandidující státy se situace Romů zlepšuje. "Všechny země v této oblasti již mají svou politiku, která se zabývá problémy Romů, a to jen díky evropským tlakům na kandidující státy," uvedl Cahn v rozhovoru pro agenturu AFP.

Jakmile budou noví členové v EU, budou podle Cahna podrobeni antidiskriminačním ustanovením a "budou dostávat miliardy eur ze sociálních fondů" na řešení romské otázky, ovšem za předpokladu, že na tento účel přispějí obdobnými sumami. Cahn zdůraznil, že "úroveň financování bude velmi záviset na politické vůli každé vlády".

Ščuka se ale obává, aby řešení problémů romské menšiny po rozšíření EU v Česku neustoupilo do pozadí. Orgány EU v minulosti Česko za jeho přístup často kritizovaly. Podle prezidenta IRU ale není jasné, zda EU bude tuto oblast stejně intenzivně sledovat i ve státech členských.

Podle Ščuky zatím západní Evropa do dneška romský problém nevyřešila. "Neměla ani tu politickou vůli, kterou občas aspoň v našem státě pociťujeme a vidíme," uvedl Ščuka, který upozornil i na to, že ani v členských státech EU například mnoho mladých Romů nestuduje. Vznikají tam navíc ghetta a Romové jsou vytěsňováni na okraj společnosti, dodal prezident IRU.

V Evropě žije asi deset až 12 milionů Romů. Dva miliony žijící v osmi přistupujících státech se 1. května stanou občany EU. Další dva miliony Romů v Rumunsku a v Bulharsku doufají v přistoupení svých zemí v roce 2007.

S řešením romské otázky v EU by mělo pomoci připravované Evropské romské fórum. Původně měl být tento orgán, složený z Romů z členských států, přímo součástí Rady Evropy. Nyní by se měl stát neziskovou organizací, s níž evropská rada uzavře pouze smlouvu o spolupráci. "Je to znevážení. Není potřeba dělat nějaké loutkové divadlo," uvedl Ščuka.

Podle něj je však nutné, aby Romové svůj orgán ve strukturách EU měli. Měl by však mít určité kompetence, možnosti rozhodovat a řešit problémy, míní prezident IRU.

K romské národnosti se v ČR při posledním sčítání lidu přihlásilo asi 11.000 osob. Podle odhadů zde žije ale přes čtvrt milionu Romů. Mnozí čeští Romové si od vstupu ČR do EU slibují zlepšení svého života, lepší přístup ke vzdělávání, rostoucí počet zakáakázek pro své firmy, získání práce či možnost odejít do ciziny.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19857
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003