Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.10.2023 04:49

Chceme se tu cítit jako doma, prohlašují Rómové ze sdružení Athinganoi
09-04-2004  Mikuláš Kroupa


Představitelé romského sdružení Athinganoi, což je převzato ze staré řečtiny a znamená "cigáni", zasadili lípu v pražských Letenských sadech. "Tímto symbolickým aktem chceme upozornit na to, že my, Romové, i jiné národnostní menšiny žijící v České republice, sem patříme, narodili jsme se tady, jsme Češi a chceme zde žít," prohlásila organizátorka Radka Kováčová.

Strom symbolizující zapuštění kořenů národnostních menšin žijících v ČR, foto: ČTK Sdružení Athinganoi kromě zasazení stromu připravilo společný večer romské, africké a balkánské hudby. Slavili společně s dalšími národnostními menšinami v ČR Mezinárodní den Romů. Během tohoto svátku si Romové na celém světě připomínají svou kulturu, jazyk a původ. Xenofobie většinové české společnosti vůči národnostním menšinám pramení právě z neznalosti kultury a tradice těchto skupin, tvrdí Radka Kováčiková v rozhovoru pro Radio Praha.

"Zasazení stromu je jen symbolický akt, kterým chceme dát najevo, že tady žijí různé národnosti, že sem patří, a že se cítí být Čechy."

Co nejvíce vadí národnostním menšinám žijícím v ČR?

"No vadí!? Často nás lidé neposuzují podle toho, že jsme všichni stejní lidé. Posuzují nás podle pleti. To je asi největší problém."

Radka Kováčová a Karel Holomek, foto: ČTK Mohla byste být konkrétní. Sledujete případy, které o této nesnášenlivosti vypovídají?

"Rasistických útoků v poslední době ubylo. Vyskytují se výjimečně. Ale například každodenním problémem všech Romů je, že nemohou najít práci, nejsou obslouženi v restauraci. Je pravda, že se to omílá dokola, ale je to bohužel pravda."

Kde se podle vás berou kořeny nesnášenlivosti většinové společnosti vůči Romům?

Čestný předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek, foto: ČTK "Svoji roli hraje právě xenofobie, neznámo. Myslím si, že většina lidí o romské menšině mnoho neví."

Často je skrytý rasismus vytvářen osobní zkušeností. To vede k zobecňování až do podoby, že se říká: "Romové kradou a lžou." Co si o tom myslíte?

"Ano, to jsou přesně ty předsudky, které se o Romech tradují. Jsou to zkušenosti, jak říkáte. Ale nemůžete posuzovat celou skupinu lidí podle toho, že vás někdo z ní napadl a okradl. Já jsem nikomu neublížila, proto o mně nikdo nemůže tvrdit, že jsem zrovna tak špatná, že nepracuji, že zneužívám sociální dávky. Nemůžete hodnotit lidi podle barvy pleti, ale podle toho, jací jsou. Není dobré odsuzovat lidi na první pohled."
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19850
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003