Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.05.2022 09:57

Mezinárodní den Romů slaví stále více i příslušníci menšiny v ČR
07-04-2004  ČTK


Mezinárodní den Romů, který připadá na 8. dubna, začínají čím dál tím více slavit i příslušníci menšiny v Česku. ČTK to dnes řekla předsedkyně romského sdružení Romea Jarmila Balážová. Rostoucí povědomí a zájem o svátek dokládá podle ní i to, že každoročně přibývá akcí, které se k němu váží.

Nejen Romům budou ve čtvrtek od 10:00 na náměstí Míru poskytovat informace o svátku členové sdružení Romea. Strom na Letenské pláni ve 14:00 pak zasadí sdružení Athinganoi. Chce tak symbolizovat zapouštění kořenů menšin v ČR. Romská hymna zahájí čtvrteční konferenci romských organizací, sdružení a osobností. Ve 21:00 začne v pražském klubu Mecca koncert skupin Bengas, Los Tamburinos, Boro Balkan Band a Terne čhave.

V Jeseníku se ve 14:00 představí dětské soubory, v Karviné začne přehlídka romských řemesel. V Náchodě Romové uspořádají romskou zábavu. Věra Bílá se skupinou Kale vystoupí v Národním domě na Smíchově 9. dubna. Na sobotu připravili oslavy liberečtí Romové. Do 15. dubna potrvají Dny romské kultury v Ostravě.

Podle Balážové není romský den ale jen příležitostí k oslavám. Pro některé členy komunity je to i šance uvědomit si svou příslušnost k romskému národu. "Někteří Romové s identitou mají problém, protože image téhle menšiny není v České republice zrovna nejideálnější," přiznala předsedkyně sdružení Romea.

Dodala, že i bez vlastního území se Romové považují za jeden z evropských národů. Mají svou hymnu i vlajku, na které je červené kolo na modrém a zeleném pozadí. Horní modrý pruh představuje sepjetí s nebem, spodní zelený se zemí. Červené kolo s loukotěmi pak symbolizuje lidské vlastnosti. Vedle mezinárodní mají čeští Romové i vlastní hymnu, která vznikla za druhé světové války v koncentračním táboře v Osvětimi-Birkenau.

Mezinárodní den Romů se slaví na památku celosvětového setkání Romů 8. dubna 1971 u Londýna. Účastníci na něm přijali romskou vlajku a hymnu. Za mezinárodní svátek byl uznán v roce 1990. Větší pozornosti se svátku dostalo v roce 2000, kdy na něj upozornil papež Jan Pavel II. Vyzval věřící, aby Romům projevovali větší úctu.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19836
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003