Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 14:03

Romský národní den oslaví charity zejména s dětmi a mládeží
06-04-2004  ČTK


Především dětem jsou věnovány letošní oslavy romského mezinárodního dne, které na 8. dubna připravila Arcidiecézní charita Olomouc. Příslušníci romské menšiny se setkají například v olomouckém komunitním centru Khamoro, děti se vypraví do zoo na Svatém Kopečku a v Přerově se zúčastní kurzu vaření a správného stolování. Charita ve svých pobočkách pořádá osm projektů zaměřených na etnické menšiny, oslavy Romského národního dne připravila letos potřetí.

V Olomouci je program určený především pro romské děti a mládež. "Ve čtvrtek se děti vydají na výlet na zříceninu bývalého kartuziánského kláštera Kartouzku. Ve stejný den jsou připraveny také volnočasové aktivity pro mládež ve středisku ve Wurmově ulici," řekla dnes ČTK mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc Ivana Jeništová.

Svátek Romů si připomenou také v Přerově. V romském klubu se ve čtvrtek koná kurz vaření. "Při tom chceme dětem přiblížit původ Romů, tradice romské komunity, řemesla a zaměstnání předků, kočování i romské písně," sdělila ČTK vedoucí romského komunitního centra Lačo Jilo v Přerově Vladimíra Přehnalová.

Ve Šternberku děti čeká již ve středu dramatizace romské pohádky či pásmo básní a písní s jarní tématikou.

Mezinárodní den Romů se připomíná od roku 1971, kdy se v Londýně konal 1. světový kongres Romů. K romskému národnímu dni patří také tradice házení květin do řeky, které symbolizuje tisícileté putování Romů světem. "Mnozí Romové tento svátek ještě nepřijali za vlastní. Jeho oslavy jim však můžeme trpělivě nabízet jako příležitost k vlastnímu uvědomění a k budování pocitu sounáležitosti," uvedla ředitelka Charity Olomouc Ludmila Gottwaldová.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/19829
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003